Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Naš pogled

Ni čas vojne, je čas miru

Čas se je ustavil. Ni običajnega vrveža po cestah, ne brnijo delovni stroji, pred lokali ne posedajo ljudje, vzgojiteljica otrok ne pelje po cesti na sprehod in danes, kako nenavadno, celo letal ...

17.03.2020, 13:33 Tanja Dominko

»Vse je milost!«

Moj današnji razmislek, pogled ali komentar bi bil lahko najkrajši doslej. Lahko bi iskreno in naglas rekel le: hvala! Pa mislim, da bi večina poslušalcev vedela kaj imam v mislih in kaj vse ...

26.02.2020, 07:11 Jure Sešek

Zbogom, oče Franc!

»Danes zjutraj je zaspal za večnost. Naj mu bo Gospod bogat plačnik.« je zapisal glavni urednik našega radia v kratkem sporočilu o smrti očeta Franca Boleta. V glavi mi je odzvanjal stavek »Na ...

18.02.2020, 15:29 Tone Gorjup

Zdravje in kultura dobrote

Viroza, gripa, prazne učilnice v šolah in za povrh še kitajski koronavirus: lahko bi rekli da Svetovni dan bolnikov prihaja v pravem času. Vsak od nas pozna koga, ki je hudo zbolel, morda celo že ...

12.02.2020, 07:25 Blaž Lesnik

Stockholm v Dražgošah

V današnjem komentarju bi rad povedal nekaj besed o Stockholmskem sindromu. Gre za psihološki fenomen, ko žrtev razvije čustveno navezanost na ugrabitelja. Ime ima po bančnem ropu v Stockholmu na ...

14.01.2020, 14:25 Jože Bartolj

Ekologija? Ni nas še dovolj strah!

Pred leti je bilo. Resno bolanemu znancu je zdravnik prepovedal kajenje, pa se na vsa opozorila ni niti zganil. Neka modra glava je njegovo početje komentirala z besedami: »Ni ga še dovolj strah.« ...

18.12.2019, 11:17 Tadej Sadar

Beseda »hvala« ni nikoli odveč

Pred nekaj dnevi nas je obiskal najljubši svetnik otrok sv. Miklavž in jim, pa tudi starejšim, če smo bili seveda pridni, v pehar, skledo ali danes najbolj verjetno, v bleščečo darilno vrečko, ...

11.12.2019, 12:46 Mirjam Judež

Ta veseli mesec

Kdo ve, kaj bi rekel ali pesnil o današnjem času naš največji poet? Kaj bi ga z-bodlo, čemu bi oporekal in komu bi slavo pel? V času njegovega rojstva, no, v času celotnega njegovega ...

03.12.2019, 14:33 Nataša Ličen

Kontrarevolucionar

Jubileji so priložnost, da obudimo spomin in se podrobneje seznanimo z dogodki ali ljudmi, ki so zaznamovali našo preteklost. Ko sem pripravljal kratek pogovor z zgodovinarko Heleno Jaklitsch ob ...

19.11.2019, 14:58 Tone Gorjup

Sistemska napaka Slovencev

Že nekaj časa razmišljam o tem. Da je v naši družbi enostavno nesprejemljivo govoriti o denarju. Ali o ljudeh, ki izstopajo. In potem mi danes pride v roke kolumna prodorne in ...

29.10.2019, 14:32 Tanja Dominko

Okupatorji in osvoboditelji

Minulo nedeljo so se zgodaj zjutraj pri spominskem obeležju v Gdansku na Poljskem, kjer se je 1. septembra 1939 začela druga svetovna vojna, poklonili žrtvam največje morije v zgodovini ...

03.09.2019, 14:42 Tone Gorjup