Blaž Lesnik
Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.
Živimo v svetu, ki je globoko razpet med dvema poloma: individualizmom na eni strani in potrebo po skupnosti na drugi. Gonilni sili individualizma sta potrošniška miselnost in digitalna kultura, ki z družbenimi omrežji ustvarja iluzijo povezovanja, namesto pristnih odnosov pa prinaša površinske interakcije. Kljub temu, da težavo prepoznavamo, ni jasno, ali bomo znali nanjo najti pravi odgovor.
V drugem pogovoru cikla Dailog z ateizmom smo v oddaji Globine odprli vprašanje morale in etike oziroma soočili pogleda verujočega in ateista na to temo. Eno ključnih vprašanj je, ali se lahko človek obnaša moralno brez Boga? Kakšno vlogo ima pri tem empatija? Kako ateist sprejema 10 božjih zapovedi?
Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih načrtov. Odraščal je ob očetu muslimanu in mami kristjanki. Ko si je ustvaril družino, se je navdušil nad Gibanjem fokolarov in prizadevanjem za dialog z ljudmi različnih prepričanj. Izguba žene Svetlane, ki se je ponesrečila pri sestopu z Begunjščice, je pred dvajsetimi leti globoko zarezala v življenje družine Sulejmanovič. Tako o njunem zadnjem vzponu na to goro kot o življenju po tem je tekla beseda. Seveda pa nisva mogla mimo glasbenega ustvarjanja, saj je gospod Arif vsestranski instrumentalist in med drugimi avtor pesmi, ki se je že zdavnaj uvrstila med »zimzelene duhovne popevke«.
Sredi adventa smo. Poseben čas je to, nekaterim najljubši v letu, drugi si želijo, da bi bilo vsega cirkusa z lučkami, obdarovanji in druženji čim prej konec. Obojim je skupni imenovalec čakanje. Čakanje pa ni bilo nikoli nekaj, kar bi ljudje radi in z veseljem sprejeli. Kdo pa rad čaka v zastojih na obvoznici, pred vrati ordinacije (da natrpanih hodnikov urgence sploh ne omenjam)? Večkrat na dan bolj ali manj zavedno podrsamo, čakajoč na naslednjo udarno novico, ki bo priletela na zaslon našega ekrana: Ali bo Trump s Pekingom sklenil veliko kupčijo? Nas bo umetna inteligenca ugonobila? Bo leto 2025 Ukrajini prineslo uspeh ali zlom? Kako uspešno se bomo pripravili na novo pandemijo? Kdaj bo izbruhnila tretja svetovna vojna?
Znašli smo se v vročici dolgega, morda celo rekordno trajajočega vročinskega vala. Še mesec dni nazaj smo se v mokrem juniju spraševali, ali sploh kaj bo iz letošnjega poletja. Potem je čez noč prišel prvi val, po kratki ohladitvi z neurji in točo temperature iz dneva v dan vztrajno rastejo nad 30, 35 stopinj, na Balkanu in v južni Italiji celo nad 40 stopinj C. Razmeroma hladen uvod v poletje je pozabljen (tako pač deluje človeški spomin), zdaj je naša glavna skrb izogibanje vročini in hlajenje. S pivom ob spremljanju nogometne tekme ali v ohlajeni dnevni sobi ob navijanju za "Pogija", ki se mu nasmiha tretja zmaga na najprestižnejši kolesarski dirki na svetu.