Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Marjana DebevecMarjana Debevec

Komentar tedna

Za svobodno Slovenijo

75 let konca druge svetovne vojne pomeni za Slovence uvedbo totalitarnega režima in izvršitev narodnega in razrednega genocida na vsemi, ki niso bili pripravljeni sprejeti komunistične nadoblasti. ...

13.06.2020, 08:51 dr. Janez Juhant

Slovenske šole in njihovo poslanstvo

Svoboda izobraževanja sodi v slovenski družbi med temeljne človekove pravice. V tem tednu se je večina učencev in dijakov po več kot dveh mesecih vrnila v šole. Otroci so v času epidemije ...

05.06.2020, 14:45 Dr. Jernej Letnar Černič

Biti v zanosu

Ste se kdaj počutili kot v devetih nebesih, zamaknjeni in zaverovani v osebo, stvar ali opravilo, da ste zaradi vzhičenosti dobili skomine in otopeli za okolico, hkrati pa je bila vaša čuječnost ...

19.05.2020, 10:59 ddr. h.c. Marko Pavliha

Kitajski Černobil

Francoski filozof Proudhon je nekoč napisal, da se norčuje iz nas tisti, ki nam govori o človekovih pravicah in etiki v politiki. Stavek zelo rad uporabljam v učilnicah, ko študentom razlagam ...

08.05.2020, 11:00 Dr. Laris Gaiser

Ventilator – novinar, ki meša zrak

Naslov je seveda nastal po včerajšnji oddaji nacionalne televizije, v kateri smo spremljali dobro režirano farso, ki je seveda temeljila na scenariju, napisanem že pred tedni, kako bi sicer lahko ...

01.05.2020, 15:15 Tadej Sadar

Človekove pravice v času epidemije

Sodobne ustavne demokracije temeljijo na vladavini prava in spoštovanju človekovih pravic. Države so vedno dolžne jamčiti človekove pravice in temeljne svoboščine posameznikov. Varstvo vsaj ...

26.04.2020, 13:15 Dr. Jernej Letnar Černič

Z(o)renje onkraj materialističnega dojemanja sveta

Pred približno tremi stoletji se je Galilej takole pisno pridušal nemškemu kolegu Keplerju: “Tukaj v Padovi se nahaja najpomembnejši profesor filozofije, ki ga vztrajno prosim, naj pogleda luno in ...

06.04.2020, 07:24 ddr. h.c. Marko Pavliha

Ostati, ne zbežati!

Življenje se je v enem tednu spremenilo do neprepoznavnosti. Virus, ki ima ime, ki spominja na krono, je neviden, a deluje smrtonosno. Ko sem po medijih poslušala, kako so na Kitajskem uvedli ...

27.03.2020, 15:02 s. Emanuela Žerdin

Pogled na potí

Vrnil sem se s Halasove poti, ki povezuje kraje, kjer je živel, deloval in umrl Božji služabnik Danijel Halas. Prejšnji teden pa sem opravil del Stoletne poti, ki povezuje kraje v Prekmurju in v ...

13.03.2020, 15:03 Lojze Kozar

Rokohitrsko kadrovanje pred iztekom mandata

Čemu dati poudarek v tokratnem komentarju, je vprašanje, ki me je te dni zaposlovalo. Prva misel je bila seveda korona virus, ki zadnjih štirinajst dni dodobra zapolnjuje vsebino naših ...

06.03.2020, 14:39 dr. Helena Jaklitsch

Korona virus in mi

Korona virus počasi, a zanesljivo iz javnega in zasebnega življenja izriva večino ostalih tem. Ker učinkovitega cepiva še ni, bo tako še nekaj časa. Njegovi izvori še niso jasni. O nastanku ...

28.02.2020, 15:07 Dr. Jernej Letnar Černič

O Valentinovem in celostni ljubezni

Vrli skrbnik našega zvonkega radijskega ognjišča me je prijazno povabil k sodelovanju v petkovi rubriki Komentar tedna in mi za prvi nastop določil ravno 14. februar, ko praznujemo Valentinovo in ...

14.02.2020, 14:44 ddr. h.c. Marko Pavliha

»Pod tvoje varstvo pribežimo, o sveta Božja porodnica«

Na prvo adventno nedeljo, 1. decembra lani, je papež Frančišek v Votlini jaslic v Grecciu, mestecu blizu Assisija, podpisal apostolsko pismo Admirabile signum o pomenu in vrednosti jaslic. Kot je ...

31.01.2020, 19:40 dr. Andreja Eržen Firšt

Savel, Savel, zakaj me preganjaš?

Na jutrišnjo soboto, ko bo natančno mesec dni po Božiču, se bomo kristjani spominjali dramatičnega dogodka nekje pred Damaskom v tridesetih letih prvega stoletja. Razjarjen jezdec hiti v Damask na ...

24.01.2020, 14:41 mag. Jure Levart

Praznovanje 30. obletnice osamosvojitve

Vstopamo v trideseto leto odločitve za samostojno Slovenijo. Medtem ko si eni pripisujejo zasluge za samostojno državo, se drugi jezijo, češ da se nam je izjalovila in ne prinaša sadov, ki smo jih ...

10.01.2020, 14:45 dr. Janez Juhant

Dobrohotnost je kot v pesti zmečkan bombažni robec

Ob nastopu novega leta je čas, ko drug drugemu postrežemo z lepimi in vljudnimi voščili z željami po zdravju, sreči in obilju, pa mi dovolite, da se jim pridružim z željo po – dobrohotnosti. ...

03.01.2020, 14:25 Roman Vučajnk

»Zdaj gre za Slovenijo«

Spominjam se časa pred božičem, pred skoraj tridesetimi leti. Huda zima, veliko snega, a v srcih mnogih v deželi pod Triglavom toplina, pomlad, novo upanje in življenje …

27.12.2019, 14:41 mag. Jure Levart

Štala je bila in bo

Vas moti t.i. veseli december, in vsi potrošniški centri, ki takoj po vseh Svetih navlečejo svojo kramo na ogled? Vas motijo popivanja po naših mestnih ulicah in bučni koncerti, ki s svojimi ...

20.12.2019, 14:49 dr. Ivan Štuhec