Blaž Lesnik

Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.

  • Brezna na pod Kaninom in Rombonom (photo: Gorazd Gorišek)
    10.03.2016, 07:30

    Najgloblje slovensko brezno

    Kaninski in rombonski podi so svetovno znani po svojem globokem podzemnem svetu. Brezno Čehi 2 na Rombonskih podih je najgloblje v Sloveniji. S 1502 metroma globine se uvršča visoko tudi na svetovni lestvici jam.

  • Kapucinski most (photo: skofjaloka.info)
    09.03.2016, 07:30

    Najstarejši ohranjeni most v Sloveniji

    Točno leto, ko je bil zgrajen Kamniti most v takratnem mokrem škofovskem travniku, kar dobesedno pomeni ime današnje Škofje Loke, ni znano. Ve pa se za leto žalostnega konca tistega, ki ga je dal zgraditi. To je bil freisinški knezoškof Leopold.

  • Zoisova zvončica (photo: pms.si, C. Mlinar)
    08.03.2016, 07:30

    Rožica, ki je ne najdete nikjer drugje

    Zoisova zvončica je roža, ki raste samo pri nas. Planinci ste nanjo gotovo že naleteli, saj raste tako na območju Julijskih, Kamniško-Savinjskih Alp, v Karavankah kot tudi na manjšem rastišču v Trnovskem gozdu. Najpogosteje raste v skalnih razpokah, navadno je skupaj le nekaj cvetov, tu in tam pa naletimo na prave vijoličaste preproge zvončic, ki se prelivajo preko skal.

  • Slap Boka (photo: sl.wikipedia.org)
    07.03.2016, 07:30

    Najveličastnejši in najbolj vodnat slovenski slap

    Ali veste kateremu izmed slovenskih slapov pripada mesto najveličastnejšega in najbolj vodnatega? Slap Boka vre iz navpične stene in pada v široki pahljači na dno soteske. Slap prosto pada 106 metrov in malo naprej še 30 metrov. Odgovor na vprašanje, od kod toliko vode, lahko poiščemo v zaledju slapu. Sodi namreč med območja z največ padavin v Sloveniji.

  • Rakitna (photo: sl.wikipedia.org)
    06.03.2016, 07:30

    Naravni mutant sredi neokrnjene narave

    Ob robu kraškega polja sredi krimskih gozdov leži razloženo naselje Rakitna. Znana je po ugodni klimi za pljučne bolnike. S svojo lego, podnebjem in dobro prevetrenostjo Rakitna skorajda ne pozna jesenske, zimske ali pomladanske megle. To pretežno neokrnjeno okolje je tudi dom naravnega mutanta med drevesi.