Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Notranjski regijski park (foto: notranjskipark.si)
Notranjski regijski park

Koliko zavarovanega ozemlja imamo na Slovenskem?

Polno prgišče lepote | 15.03.2016, 07:30 Blaž Lesnik

Prizadevanja za varovanje območij, kjer so zgoščena največja bogastva in lepote narave, imajo v Sloveniji že dolgo zgodovino. Od prvih pobud iz začetka 20. stoletja se je ideja in potreba za njihovo ohranjanje razvijala vse do danes, ko vsepovsod slišimo in govorimo o trajnostnem razvoju družbe.

V Sloveniji imamo en narodni park, tri regijske in 45 krajinskih parkov, ki so razglašeni za zavarovana območja bodisi z državnimi bodisi z občinskimi akti.

Najstarejši med regijskimi je Kozjanski park, ki je bil ustanovljen leta 1981 s posebnim zakonom kot Spominski park Trebče, od leta 1999 pa ga poznamo pod današnjim imenom. V Kozjanskem parku so našteli 120 vrst ptic. Glavna znamenitost ptičje favne je kolonija čebelarjev, redkih živopisnih ptic, ki priletijo k nam gnezdit iz Afrike.

Kozjanski regijski park
Kozjanski regijski park © dezela-celjska.si

Drugi regijski park Škocjanske jame vključuje značilno in neponovljivo kraško pokrajino, kjer je na enem mestu strnjenih največ kraških pojavov. S spletom jam, udornih dolin in posameznih kulturnih spomenikov tvori regijski park tipično kraško »arhitekturo«.

Notranjski regijski park pa je najmlajši v skupini slovenskih regijskih parkov. Ustanovila ga je Občina Cerknica leta 2002, njegova glavna naravna vrednota je Cerkniško jezero skupaj z naravnimi spomeniki Rakov Škocjan, Zelške jame in soteska Iške in Zale.

Skupaj je v Sloveniji zavarovanih 269.866 ha, kar je malo več kot 13% površine celotne države. Kljub veliki biotski raznolikosti zaostajamo za povprečjem Evropske unije. Po svetovnem načrtu biotske raznovrstnosti bi morali do leta 2020 povečati delež zavarovanih območij na 17%.

Notranjski regijski park
Notranjski regijski park © notranjskipark.si

Polno prgišče lepote
Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...