Blaž Lesnik
Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.
V Sloveniji prevladujejo kamnine iz geološkega srednjega veka, ki mu pravimo mezozoik. Na starejše naletimo redkeje. Za pogled v stari zemeljski vek (paleozoik) se lahko zahvalimo Tržiški Bistrici, ki se je prebila čez sklade permijskih kamnin (apnencev, trbiške breče in rdečega grödenskega peščenjaka) ter izdolbla znamenito Dovžanovo sotesko.
Slovensko morje je skupaj s Tržaškim zalivom, katerega del je, zelo plitvo. Povprečna globina celotnega zaliva je 18,7 metra. Za primerjavo: v celotnem Tržaškem zalivu je le malo več vode, kot je v enem letu odteče po reki Soči skozi Solkan. Dotok Soče in tudi Timava je tako za Tržaški zaliv zelo pomemben.
Če ste se že kdaj peljali po stari cesti iz Vrhnike proti Logatcu, sta morda vašo pozornost pritegnili strnjeni vrsti dreves na vsaki strani ceste ob vstopu v naselje. Gre za najdaljši obcestni drevored v Sloveniji. Sestavlja ga 290 dreves, ki pripadajo vrstama lipovec in lipa. Drevored je dolg 1900 metrov.
Ormož je mesto pod obronki Slovenskih goric, ki je zraslo na naravni terasi nad reko Dravo. Mesto, bogato z zgodovino, so sekale pomembne prometne poti in ravnica nad Dravo je bila poseljena že okrog leta 2100 pred Kristusom. Po pomembnosti je presegel vse okoliške kraje in ga zaradi svoje velikosti in urbanistične zasnove prištevamo med največje naselbine v vzhodno-alpskem prostoru.
Kobilarna Lipica je ena najstarejših kobilarn na svetu in rojstni kraj lipicancev. Kobilarno je ustanovil avstrijski nadvojvoda Karel davnega leta 1580. Že takrat so uredili več obsežnih hlevov in vzdrževali kraške pašnike in travnike z nekaj hrastovimi gaji.