Logotip Poti miru  (foto: potmiru.si)
Logotip Poti miru

Pot miru

Polno prgišče lepote | 18.03.2016, 07:45 Blaž Lesnik

Približno 230 kilometrov dolga Pot miru od Alp do Jadrana se začne v Logu pod Mangartom, konča pa v Devinu oz. v Trstu. Povezuje območja in ljudi ter bogato kulturno in naravno dediščino vzdolž nekdanje soške fronte. Soško bojišče prve svetovne vojne je za seboj pustilo veliko ostalin: vojaška pokopališča, kaverne, strelske jarke, kostnice, kapele, spomenike, muzeje na prostem in druga obeležja.

Danes vse to predstavlja pomembno snovno in nesnovno dediščino evropske in svetovne zgodovine in opozarja na potrebo po miru ter sodelovanju med narodi.

Pot je enotno označena z informacijskimi tablami, usmerjevalnimi količki in rdeče-črnimi markacijami. Na začetni točki na šestih muzejih na prostem v Zgornjem Posočju so skrinjice z vpisnimi knjigami in žigi.

Pot miru od Alp do Jadrana - dediščina 1. svetovne vojne je bila letos uspešno vpisana na Unescov poskusni seznam svetovne dediščine. Gre za seznam kandidatov za vpis in je obvezna stopnja v nominacijskem procesu. Na tem seznamu ima Slovenija trenutno vpisanih še šest enot. To so: Klasični kras, Fužinske planine v Bohinju, Partizanska bolnica Franja, bukovi gozdovi in nadčasovna humana arhitektura Jožeta Plečnika v Ljubljani in Pragi.

Polno prgišče lepote
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...