Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Blaž Lesnik

Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.

  • Najdebelejši macesen, Krofička (photo: Iztok Snoj, Gore-ljudje)
    24.03.2016, 10:17

    Naše najstarejše drevo

    Najstarejše slovensko drevo je macesen v dolini Male Pišnice. Visok je 22 metrov, njegov obseg pa meri 4,22 metra. Macesen je bil precej višji, vendar mu je vihar odlomil vrh. Njegovo starost ocenjujejo na 800 do 1000 let, kar pomeni, da sega njegova zasaditev v čas visokega srednjega veka in denimo sovpada z ustanovitvijo stiškega cistercijanskega samostana.

  • Meteorološka hišica (photo: forum.zevs.si)
    23.03.2016, 09:47

    Zakaj ima Slovenija submediteransko podnebje?

    Slovenija leži na 46-ti stopinji severne geografske širine v zmerno toplem pasu. Zanj so značilni štirje letni časi, zmerne temperature, prevlada zahodnih vetrov in cikloni, ki prihajajo k nami iz zahode smeri. Zaradi lege na stiku različnih naravnih enot je vreme pri nas zelo spremenljivo in tudi nepredvidljivo.

  • HE Boštanj (photo: sl.wikipedia.org)
    22.03.2016, 10:34

    Naša najdaljša reka

    Slovenija je bogata z vodami. Reke na štirih petinah našega ozemlja odtekajo v porečje Donave. To so tudi naše največje in najdaljše reke: Sava, Drava, Mura in Kolpa. Porečje je ozemlje, s katerega voda odteka v isto reko. Povodje rek Soče, Vipave, Reke, Dragonje in Rižane, ki se stekajo v Jadransko morje, pa predstavlja eno petino slovenskega površja. Povodje je ozemlje, s katerega voda odteka v isto morje, jezero ali manjši vodotok.

  • najvodnatejši rudnik v Sloveniji (photo: podzemljepece.com)
    21.03.2016, 14:41

    Najbolj vodnat rudnik v Sloveniji

    Po koroški pripovedki je bilo perkmandelcu, gorskemu škratu, ki že od nekdaj domuje v nedrju mogočne Pece, prav, da so ljudje, še posebej rudarji, ki jim je primanjkovalo kruha, izkoriščali bogastvo gore. A ker je bil hudomušne narave, jim je včasih rad ponagajal. Perkmandelc se od svojih bratrancev se razlikuje po tem, da se ne boji vode, saj je Mežiški rudnik najbolj vodnat v Sloveniji.

  • Ljubljanska butarica (photo: sl.wikipedia.org)
    20.03.2016, 07:30

    Ljubenska potica in ljubljanska butarica

    Blagoslov butaric na cvetno nedeljo sega v 9. stoletje. Navada je sicer poznana tudi v drugih srednjeevropskih državah (na primer v Avstriji, Nemčiji in na Češkem), a blagoslovljene butarice so slovenskemu človeku od nekdaj pomenile veliko: po domovih so vse leto varovale domačije, družine, polja in živino pred nesrečami. Glede na pregovorno majhnost Slovenije in ob upoštevanju dejstva, da pri nas že leta izdelujejo največje butare na svetu, smo v Evropi s tem običajem resnično nekaj posebnega.