Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Blaž Lesnik

Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.

  • Prenovljena Bloudkova velikanka (photo: sl.wikipedia.org)
    19.03.2016, 07:30

    Največja skakalnica in nje mejniki

    Planica je dolina skakalnega in smučarsko tekaškega športa. Največja skakalnica na svetu, kjer se vsako leto tradicionalno sklene svetovno prvenstvo v smučarskih skokih oziroma poletih, uradno beleži že 228 poletov prek 220 m, od tega devet s padcem oziroma dotikom. Rekord letalnice je leta 2015 z 248,5 m postavil je Peter Prevc.

  • Logotip Poti miru  (photo: potmiru.si)
    18.03.2016, 07:45

    Pot miru

    Približno 230 kilometrov dolga Pot miru od Alp do Jadrana se začne v Logu pod Mangartom, konča pa v Devinu oz. v Trstu. Povezuje območja in ljudi ter bogato kulturno in naravno dediščino vzdolž nekdanje soške fronte. Soško bojišče prve svetovne vojne je za seboj pustilo veliko ostalin: vojaška pokopališča, kaverne, strelske jarke, kostnice, kapele, spomenike, muzeje na prostem in druga obeležja.

  • Pogled na Nordijski center Planica (photo: www.skyscrapercity.com)
    17.03.2016, 07:30

    Dolina pod Poncami

    Ledeniška dolina v severozahodnem delu Julijskih Alp, ki se razteza od naselja Rateče do naslednje doline Tamar, je danes svetovno znana po smučarskih skakalnicah in letalnicah. Pod gorsko verigo Ponce, ki jo od juga proti severu tvorijo Zadnja, Srednja, Visoka in Mala oz. Rateška Ponca, se strma pobočja končujejo v Planiški dolini.

  • Kapucinska knjižnica Škofja Loka (photo: kapucini.si)
    16.03.2016, 07:30

    Skriti zakladi za zidovi kapucinskih samostanov

    Ko so se v 17. stoletju bratje kapucini razširili po vsej Evropi in prišli tudi na slovenska tla, ob prizadevanjih za ohranitev vere med preprostim ljudstvom niso pozabili na ohranjanje pisane besede. Vsi kapucinski samostani so imeli knjižnice, ki kljub stoletnim viharjem še danes hranijo prave knjižne zaklade. Posebej izstopata knjižnici v Krškem in Škofji Loki.

  • Notranjski regijski park (photo: notranjskipark.si)
    15.03.2016, 07:30

    Koliko zavarovanega ozemlja imamo na Slovenskem?

    Prizadevanja za varovanje območij, kjer so zgoščena največja bogastva in lepote narave, imajo v Sloveniji že dolgo zgodovino. Od prvih pobud iz začetka 20. stoletja se je ideja in potreba za njihovo ohranjanje razvijala vse do danes, ko vsepovsod slišimo in govorimo o trajnostnem razvoju družbe.