Blaž Lesnik
Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.
Prizadevanja za varovanje območij, kjer so zgoščena največja bogastva in lepote narave, imajo v Sloveniji že dolgo zgodovino. Od prvih pobud iz začetka 20. stoletja se je ideja in potreba za njihovo ohranjanje razvijala vse do danes, ko vsepovsod slišimo in govorimo o trajnostnem razvoju družbe.
Izraz Slovenske Benetke se povezuje z dvema slovenskima krajema. Najpogosteje s Kostanjevico na Krki, predvsem zaradi dejstva, da je zgrajena na umetnem otoku sredi Krke. Drugi kraj pa je kmetijsko središče Vipavske doline. Vipava leži ob številnih izvirih reke reke Vipave, ki ima kot edina reka v Evropi deltast izvir.
Ali veste, katera izmed več kot 2977 katoliških cerkva je največja v Sloveniji? Kraljuje sredi naselja v Zgornji Savinjski dolini v zgornjem predelu Zadrečke doline med planoto Menina na jugu in Rogačevo skupino na severu. Baročna Cerkev svetega Mohorja in Fortunata v Gornjem Gradu je po prostornini največja cerkev pri nas, ima pa tudi najvišjo kupolo.
»Na Primorskem bo pihala burja.« Ta stavek smo slišali pri vremenskih poročilih že neštetokrat. Burja je sunkovit hladen veter, ki piha večinoma pozimi z visokih dinarskih planot na nižje leže pokrajine: Primorje, Kras in Vipavsko dolino.
Trentarska Julijana je naš najstarejši in tudi edini alpski botanični vrt. Leta 1926 je njen ustanovitelj, botanik in gornik iz Trsta Albert Bois de Chesne kupil zemljišče na pobočju Kukle, severno od cerkvice sv. Marije in 30 metrov nad reko Sočo.