Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Helena KrižnikHelena Križnik
Ernest Petrič (foto: Osebni arhiv)
Ernest Petrič | (foto: Osebni arhiv)

Dr. Petrič: »Vsak državljan, tudi Ernest Petrič, ima pravico misliti s svojo glavo«

Slovenija | 04.08.2020, 08:17 Rok Mihevc

Kmalu bo minilo pet mesecev vlade Janeza Janše, ki jo opozicija skuša na tak ali drugačen način zrušiti. Tudi petkovi protesti imajo en sam cilj, da Janša pade. O tem smo se v oddaji "Spoznanje več, predsodek manj", pogovarjali z dr. Ernestom Petričem.

Dr. Petrič je jasen. »Celo življenje sem se zavzemal za državljanjske svoboščine in ena od teh je pravica do demonstriranja.« Za tem stoji, pravi in če bo kdaj pravica do demontriranja v naši državi ogrožena in prepovedana, bo med tistimi, ki bodo demonstrirali proti tej prepovedi. »A vsak naš državljan, tudi Ernest Petrič, pa ima pravico v konkretnih demonstracijah misliti s svojo glavo. Nekatere demontracije bi se mi zdele smiselne, druge pa ne. To pravico imam. Enako težka je ta pravica, kot je pravica tistih, ki demonstrirajo.«

Ker sem nasprotoval temu, da me nekdo kar tako fotografira, sem postal sovražnik demonstracij.

Vesel je bil, da se je tudi predsednik Borut Pahor odločil, da se pogovori z demonstranti. »Treba se je pogovarjati in se med seboj spoštovati. Tako kot jaz spoštujem pravico demonstrantom, pa se mogoče ne strinjam s tem, zakaj demonstrirajo. To je moja pravica, ki jo morajo oni spoštovati.«

Glede incidenta je Petrič povedal, da ga je o tem veliko poslušalcev Radia Ognjišče klicalo in spraševalo, zato je še enkrat pojasnil. »Rekel sem, »sram naj vas bo«, ne zaradi demonstriranja, ampak, ker so me, brez mojega soglasja, fotografirali na en meter razdalje. To si ne dovolim in mislim, da je to nevljudno. Ker sem nasprotoval temu, da me nekdo kar tako fotografira, sem postal sovražnik demonstracij. Daleč od tega. Vsi imajo pravico demonstrirati, ali so neke demonstracije v danem trenutku smotrne, pa je stvar moje presoje.«

Na temelju izjav je skušal ugotoviti tudi o vsebini demontracij in ugotovil, da je to zelo pestro. »Ene moti ekološka problematika, klimatske spremembe, politične elite, korupcija, ukrepi zoper pandemijo,... Zelo pestra sestava je, a na nek način vse moti ta vlada, želeli bi spremembo vlade. Praviloma se vlade spreminja z volitvami ali pa s postopki kakršne naša ustava predvideva, torej s konstruktivno nezaupnico.« Nato je še enkrat ponovil, »nič nimam proti demonstracijam, a tako na splošno izraziti nestrinjanje z neko vlado in terjati, da se nekaj spremeni... prava pot za to so volitve in nezaupnica v parlamentu.«

V ospredju tokratne oddaje Spoznanje več, predsodek manj, so bili rojaki v sosednjih državah. Razlog za to je bila 100. obletnica požiga narodnega doma v Trstu in njegova vrnitev slovenski skupnosti, pa tudi bližnja 100. obletnica koroškega plebiscita. Dr. Petrič se je dotaknil tudi odgovornosti matične domovine do naših narodnih manjšin in komentiral trenutno stanje v Evropski uniji, ki je dobila sklad za okrevanje in proračun za prihodnjih 7 let. Prisluhnite posnetku oddaje!

Naročite se na podcast oddaje Spoznanje več, predsodek manj

Slovenija, Svet, Politika, Spoznanje več
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay) Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay)

Človeštvo še lahko preživi?

Evropa in Zahodni svet sta po besedah strokovnjakov že globoko po demografskem prehodu, omenjeni prehod se je zgodil tudi v državah nerazvitega sveta. Število prebivalcev trenutno narašča le še v ...