Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Ernest Petrič (foto: Osebni arhiv)
Ernest Petrič | (foto: Osebni arhiv)

Ernest Petrič: Spremembe na dobro prinašajo resno delo, poštenost in pridnost

Slovenija | 08.01.2020, 16:05 Rok Mihevc Tone Gorjup

V prvi letošnji oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« je bil z nami prof. dr. Ernest Petrič, s katerim se že tretje leto srečujemo v našem studiu. Tako je ob prelomu novega leta vse dobro zaželel tudi našim poslušalcem.

»Z veseljem sodelujem z Radiem Ognjišče, saj imam občutek, da ga poslušajo resni ljudje,« je uvodoma povedal Petrič. »Tudi tisti, ki živijo od svojega dela, veliko ljudi ga posluša na podeželju, kjer se borijo za to, da bi oni in njihovi otroci dostojno živeli. Vedno, ko se pogovarjam v tej oddaji, imam občutek, da nagovarjam prav te ljudi. Ne želim pa nagovarjati tiste, ki že naprej sami vse najbolj vedo o vsem. V veselje mi je sodelovati z vami!«

Poslušalcem in poslušalcem je zaželel vse dobro v novem letu. »Naj živijo še naprej pošteno v skladu s svojimi tradicijami in navadami našega naroda, ki so nastajale skozi dolga stoletja. Ne more zdaj današnja generacija vse postaviti na glavo in si zmišljevati takšne in drugačne ekstravagance. Družbene spremembe in spremembe na dobro prinaša resno delo, človekova ustvarjalnost, poštenost in pridnost. Samo prazno govorjenje pa kakšnih resnih sprememb v pozitivno smer ne povzroča.«

V posnetku oddaje pa lahko prisluhnete njegovemu mnenju o zadnjem aktualnem dogajanju in Solemaniju, ustavni obtožbi Trumpa, novem hrvaškem predsedniku, novi vladi v Avstriji, nekaj o brexitu in zadnjih volitvah v Veliki Britaniji. Od slovenskih tem smo se z njim dotaknili manjšinjske vlade, dvojnega državljanstva Angelike Mlinar, 30. obletnice Demosa, prvih svobodnih večstrankarskih volitev ... Prisluhnite!

Prva novica bi bila lahko pogreb generala Solejmanija, a za katoličane ima prednost praznik Gospodovega razglašenja, za pravoslavne pa »badnjak«, predvečer njihovega božiča. Nismo na pragu tretje svetovne vojne, ker so interesi vpletenih drugačni kot se zdi. Novi predsednik Hrvaške in nova vlada v sosednji Avstriji. To so teme, ki jih je tokrat komentiral Ernest Petrič v oddaji »Spoznanje več ...« Med domačimi temami smo se ustavili pri manjšinski vladi, novi kohezijski ministrici iz uvoza in pri tridesetletnih jubilejih: v tem letu se spominjamo pomembnih dogodkov, s katerimi smo Slovenci stopili na pot samostojnosti.

Napetost med Iranom in ZDA, ki se je zaostrila z likvidacijo generala Solejmanija in pozneje z raketnim napadom na vojaški oporišči v Iraku, je res trenutno v ospredju, a v ozadju vseh konfliktov zadnjih let in desetletij na tem območju verska vojna. Ernest Petrič: »V ozadju je vendarle verski konflikt: šiiti, suniti. V ta prostor se seveda vmešavajo tudi razni drugi Rusija, ZDA, Kitajska in tako naprej ... Ampak bistvo nestabilnosti tega prostora je ta konflikt, šiiti suniti.«

Ernest Petrič je s pravnega vidika komentiral tudi dvojno državljanstvo nove ministrice za kohezijo Angelike Mlinar, ki je od konca lanskega leta v Šarčevi vladni ekipi. To je bilo mogoče šele, ko je sprejela slovensko državljanstvo, čeprav Avstrija na dvojno državljanstvo običajno ne pristaja. Kako se bo ministrica Mlinarjeva odločala, ko bosta stališči sosednji držav diametralno nasprotni? Petrič ima najprej pomisleke glede dvojnega državljanstva. »Malce me moti, da je nekdo hkrati državljan Avstrije in hkrati državljan Slovenije, pa da je na visoki državni funkciji na eni od teh dveh držav katere državljan je.« Pojasnil je, zakaj ga to moti. »Državljanstvo pomeni vez med državo in državljanom. Država je dolžna tega državljana varovat, skrbet zanj in tako naprej. On je pa dolžan biti zvest, lojalen tej državi, katere državljan je. To je bistvo državljanstva. In zdaj, ko si ti naenkrat dolžan biti lojalen, zvest dvema državama, se mi to zdi malce zapletena situacija.« Če vzamemo za primer Andreja Bajuka, se je prav zato odpovedal argentinskemu državljanstvu, da je lahko brez zadržkov služil svoji domovini. Ernest Petrič je pričakoval, da se bo Mlinarjeva odpovedala avstrijskemu državljanstvu.

Slovenija, Svet, Evropska Unija
br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič) br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič)

Diakonsko posvečenje br. Dominika Papeža

V skupnosti bratov kapucinov je bila včerajšnja nedelja posebej slovesna. Novomeški škof Andrej Saje je namreč v župnijski cerkvi sv. Jerneja v Ambrusu v diakona posvetil br. Dominika Papeža.

Prenova ljubljanske tržnice (photo: Elea iC; Scapelab) Prenova ljubljanske tržnice (photo: Elea iC; Scapelab)

Ljubljanska nadškofija: Pogajanj ni bilo

V javnosti zadnje dni odmeva novica Mestne občine Ljubljana, da je pridobila soglasja za izdajo gradbenega dovoljenja za prenovo osrednje ljubljanske tržnice z gradnjo garažne hiše.

Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.) Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.)

Nastop je zame zadetek v polno

Mag. Andreja Jernejčič je z več kot petindvajsetletnimi izkušnjami v komuniciranju, novinarstvu in odnosih z javnostmi, strokovnjakinja za javno nastopanje. Je avtorica sedmih knjig ter dveh ...

Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc) Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc)

V najslabšem primeru skočim iz letala

V Kolokviju smo se dvignili med oblake, leteli, pilotirala pa sta poročnika Slovenske vojske Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos. Mlada pilota sta z nami delila svojo pot izobraževanja in ...