Boštjan SmoleBoštjan Smole
Ernest Petrič (foto: Osebni arhiv)
Ernest Petrič | (foto: Osebni arhiv)

Ernest Petrič: Spremembe na dobro prinašajo resno delo, poštenost in pridnost

Slovenija | 08.01.2020, 16:05 Rok Mihevc Tone Gorjup

V prvi letošnji oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« je bil z nami prof. dr. Ernest Petrič, s katerim se že tretje leto srečujemo v našem studiu. Tako je ob prelomu novega leta vse dobro zaželel tudi našim poslušalcem.

»Z veseljem sodelujem z Radiem Ognjišče, saj imam občutek, da ga poslušajo resni ljudje,« je uvodoma povedal Petrič. »Tudi tisti, ki živijo od svojega dela, veliko ljudi ga posluša na podeželju, kjer se borijo za to, da bi oni in njihovi otroci dostojno živeli. Vedno, ko se pogovarjam v tej oddaji, imam občutek, da nagovarjam prav te ljudi. Ne želim pa nagovarjati tiste, ki že naprej sami vse najbolj vedo o vsem. V veselje mi je sodelovati z vami!«

Poslušalcem in poslušalcem je zaželel vse dobro v novem letu. »Naj živijo še naprej pošteno v skladu s svojimi tradicijami in navadami našega naroda, ki so nastajale skozi dolga stoletja. Ne more zdaj današnja generacija vse postaviti na glavo in si zmišljevati takšne in drugačne ekstravagance. Družbene spremembe in spremembe na dobro prinaša resno delo, človekova ustvarjalnost, poštenost in pridnost. Samo prazno govorjenje pa kakšnih resnih sprememb v pozitivno smer ne povzroča.«

V posnetku oddaje pa lahko prisluhnete njegovemu mnenju o zadnjem aktualnem dogajanju in Solemaniju, ustavni obtožbi Trumpa, novem hrvaškem predsedniku, novi vladi v Avstriji, nekaj o brexitu in zadnjih volitvah v Veliki Britaniji. Od slovenskih tem smo se z njim dotaknili manjšinjske vlade, dvojnega državljanstva Angelike Mlinar, 30. obletnice Demosa, prvih svobodnih večstrankarskih volitev ... Prisluhnite!

Prva novica bi bila lahko pogreb generala Solejmanija, a za katoličane ima prednost praznik Gospodovega razglašenja, za pravoslavne pa »badnjak«, predvečer njihovega božiča. Nismo na pragu tretje svetovne vojne, ker so interesi vpletenih drugačni kot se zdi. Novi predsednik Hrvaške in nova vlada v sosednji Avstriji. To so teme, ki jih je tokrat komentiral Ernest Petrič v oddaji »Spoznanje več ...« Med domačimi temami smo se ustavili pri manjšinski vladi, novi kohezijski ministrici iz uvoza in pri tridesetletnih jubilejih: v tem letu se spominjamo pomembnih dogodkov, s katerimi smo Slovenci stopili na pot samostojnosti.

Napetost med Iranom in ZDA, ki se je zaostrila z likvidacijo generala Solejmanija in pozneje z raketnim napadom na vojaški oporišči v Iraku, je res trenutno v ospredju, a v ozadju vseh konfliktov zadnjih let in desetletij na tem območju verska vojna. Ernest Petrič: »V ozadju je vendarle verski konflikt: šiiti, suniti. V ta prostor se seveda vmešavajo tudi razni drugi Rusija, ZDA, Kitajska in tako naprej ... Ampak bistvo nestabilnosti tega prostora je ta konflikt, šiiti suniti.«

Ernest Petrič je s pravnega vidika komentiral tudi dvojno državljanstvo nove ministrice za kohezijo Angelike Mlinar, ki je od konca lanskega leta v Šarčevi vladni ekipi. To je bilo mogoče šele, ko je sprejela slovensko državljanstvo, čeprav Avstrija na dvojno državljanstvo običajno ne pristaja. Kako se bo ministrica Mlinarjeva odločala, ko bosta stališči sosednji držav diametralno nasprotni? Petrič ima najprej pomisleke glede dvojnega državljanstva. »Malce me moti, da je nekdo hkrati državljan Avstrije in hkrati državljan Slovenije, pa da je na visoki državni funkciji na eni od teh dveh držav katere državljan je.« Pojasnil je, zakaj ga to moti. »Državljanstvo pomeni vez med državo in državljanom. Država je dolžna tega državljana varovat, skrbet zanj in tako naprej. On je pa dolžan biti zvest, lojalen tej državi, katere državljan je. To je bistvo državljanstva. In zdaj, ko si ti naenkrat dolžan biti lojalen, zvest dvema državama, se mi to zdi malce zapletena situacija.« Če vzamemo za primer Andreja Bajuka, se je prav zato odpovedal argentinskemu državljanstvu, da je lahko brez zadržkov služil svoji domovini. Ernest Petrič je pričakoval, da se bo Mlinarjeva odpovedala avstrijskemu državljanstvu.

Slovenija, Svet, Evropska Unija
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...