S prebelitvijo se plesni ne rešimo
Svetovalnica | 22.01.2020, 10:10 Rok Mihevc Tanja Dominko
V Svetovalnici smo se tokrat ukvarjali z našimi domovi. Žal ima kar velik delež hiš po državi težave z vlago in posledično s plesnijo. Velikokrat vzrok tiči v sami gradnji, včasih je problem tudi ogrevanje in zračenje. Kako se lotiti tega problema, nam je svetoval neodvisni energetski svetovalec Bojan Žnidaršič.
Glavna težava so toplotni mostovi
»Lahko trdim, da je glavni problem plesni v Sloveniji posledica toplotnih mostov in neznanja projektantov in nadzornikov, ki ne omogočijo, da se stavbe gradijo brez toplotnih mostov in z zadostno in kvalitetno rešitvijo prezračevanja,« je na začetku opozoril Bojan Žnidaršič. Pri novih stavbah praviloma ni težav, če se te gradijo tako kot se morajo. Imamo pa v Sloveniji veliko število zasebnih stavb, predvsem starejših blokov, ko pri gradnji energetski učinkovitosti niso posvečali posebne pozornosti.
Prezračevanje bivalnih prostorov trikrat dnevno po tri minute
Plesen je posledica dveh pomankljivosti. Ena je prevelika vlažnost v stanovanju, druga je pomanjkanje toplotnih mostov. In kaj svetuje naš gost? »Brezplačna rešitev je učinkovito prezračevanje. Stanovanje vedno prezračimo na roko, skozi okno, minimalno trikrat na dan. Zjutraj, opoldne in zvečer, od 2 do 4 minute. Odpremo vsa notranja in zunanja vrata ter okna, da dosežemo prepih. Ta način je izjemno učinkovit.« Zračenje z delno odprtim oknom »na kip«, pa po njegovih besedah ni zračenje in kipana okna pozimi celo »prepoveduje«, zaradi izjemno počasnega prezračevanja.
Plesen: estetska težava, neprijetne vonjave, zdravju škodljivo ...
Plesen je škodljiva za zdravje in tega se mnogi niti ne zavedajo. »A s prebelitvijo ne rešimo situacije. Plesen je problem na več ravneh. Estetski kot tak, neprijetne vonjave, zdravju škodljivo... Zato mora plesen iz naših bivalnih prostorov." Začnemo pri odpravljanju vzrokov, svetuje Žnidaršič. »Če tega zaradi financ ali neznanja ne moremo, potem gremo z odpravljanjem posledic. Odmiki pohištva in potem še močnejši ukrepi, ki jih primerjam z zdravstveno težavo. Najprej začnemo z aspirinčkom, če ta ne prime, gremo na kompleksnejše prijeme.«
Nasvetom, kaj še postoriti pri odpravljanju plesni pa prisluhnite v posnetku oddaje!