Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Pred bližnjim državnim praznikom dneva samostojnosti in enotnosti, ki ga obeležujemo 26. decembra, je predsednik Slovenske škofovske konference novomeški škof Andrej Saje sveto mašo za domovino daroval v novomeški stolnici. Udeležili so se je številni župani, med njimi novomeški župan Gregor Macedoni, predstavniki vojske, policije, gasilcev ter drugi zastopnike univerzitetnega, družbenega in kulturnega življenja. Prišla je tudi poslanka NSI dr. Vida Čadonič Špelič. Vsem skupaj se je škof Saje zahvalil za prizadevanja za skupno dobro tamkajšnjih prebivalcev in pripravljenost reševati odprta vprašanja, ki zadevajo Cerkev in družbo. Dodal je tudi: »Hvala zdravstvenim delavcem, zaposlenim v domovih za ostarele, in drugim strukturam in službam v državi, da lahko živimo v miru.«
Priljubljenost vlade pada, tega ne more zanikati nihče, težave ima z iskanjem kandidatov za ministre, s sestavljanjem proračuna, z zdravniško stroko, pa tudi z javnostjo, čeprav se nekateri mediji trudijo pri oblikovanju pozitivne podobe Golobove ekipe. V oddaji Spoznanje več, predsodek manj sta se nam v studiu pridružila akademik dr. Janez Juhant in Janez Remškar, oba aktivna člana civilne družbe in kritična do njenega položaja.
Ko iz meseca v mesec vstopamo v domove starejših v sklopu akcije Dobro delo dobro dene, nikoli ne vemo natančno, kaj pričakovati. Nekaj starostnikov je še zelo vitalnih, z nami zaplešejo, drugi na vozičku in komaj sledijo našim besedam, za korak je njihovo telo že preveč utrujeno, tretji so v svojih sobah, na srečanje z nami ne morejo.
V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili dolgoletni novinar dr. Valentin Areh, ki zdaj deluje na Fakulteti za uporabne družbene študije, odgovorni urednik Slovenske tiskovne agencije Aljoša Rehar, odgovorni urednik prvega programa Radia Slovenija Daniel Poslek ter direktor Radia Ognjišče msgr. Franci Trstenjak.
Ki navsezadnje to ni bil. Politika, ki je načeloma zavezana pogovarjanju, dogovarjanju, usklajevanju, je bila navsezadnje kaznovana, ker je to počela. Saj veste, na kaj to leti. Na referendum o jedrski energiji, ki so ga navsezadnje odpovedali, čeprav je državna volilna komisija že imela za nekaj sto tisoč stroškov, čeprav so tudi mnogi drugi že vložili nekaj denarja v kampanjo. Ampak ker so pogovori za zaprtimi vrati prišli v javnost, čeprav ne bi smeli, se je začel obračun in mediji so se nanj z veseljem odzvali.