Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

Svetovni dan brez tobaka 2014: Dvignimo davke na tobak

Slovenija | 31.05.2014, 09:00 Rok Mihevc

31. maj je svetovni dan brez tobaka. Vsako leto zaradi njega po svetu umre približno šest milijonov ljudi, v Sloveniji pa 3600 ali 10 vsak dan. Zaradi kajenja umre vsak drugi kadilec, mnogi umirajo zelo mladi. Zato je cilj Slovenije zmanjšanje razširjenosti kajenja, kar lahko dosežemo z višjimi davki na tobak, so dejali na srečanju v organizaciji Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Letošnji slogan svetovnega dneva brez tobaka je "Dvignimo davke na tobak". Ada Hočevar Grom iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje pojasnjuje, da na ta dan po vsem svetu opozarjajo na hude posledice kajenja. Prav tako se spomnijo na ukrepe, ki učinkovito zmanjšujejo porabo tobačnih izdelkov ter tako varujejo zdravje ljudi. „Če se spomnimo, že leta 1996 smo bili med prvimi v Evropi, ki smo uvedli že zelo napredni zakon omejevanja uporabe tobačnih izdelkov. Leta 2007 smo uspešno uvedli popolno prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih.“

Med 34 evropskimi državami se trenutno glede na obstoječe ukrepe nadzora nad tobakom Slovenija uvršča šele na 20. mesto. „Kar pomeni, da je pred nami še veliko izzivov in priložnosti.“

Po besedah Helene Koprivnikar iz inštituta danes vemo veliko o učinkovitosti različnih ukrepov za zmanjševanje razširjenosti kajenja, a pomembna je tudi kombinacija ukrepov. V mislih ima zvišanje obdavčitve in s tem cen tobačnih izdelkov. Poudarila je, da že 10-odstotno zvišanje privede do 4-odstotnega zmanjšanja porabe in do 2-odsotnega znižanja deleža kadilcev, med mladostniki celo do 5-odstotnega. Da so davki stroškovno najučinkovitejši ukrep za zmanjšanje porabe tobaka, je opozoril tudi vodja urada Svetovne zdravstvene organizacije za Slovenijo Marijan Ivanuša. „Omenil sem globalno strategijo obvladovanja kroničnih nenalezljivih bolezni Svetovne zdravstvene organizacije. Cilj je zmanjšati kajenje za 30 odstotkov do leta 2020. Ker pričakujemo, da se bo delež kadilcev od 22 odstotkov zmanjšal na slabih 16 odstotkov, če bomo seveda uspešni pri doseganju tega cilja.“

V Sloveniji je trenutna obdavčitev cigaret več kot 82-odstotna, je pojasnil Miran Kvederc iz carinske uprave. Cigarete so z vidika obdavčitve po njegovih navedbah najpomembnejši izdelek, saj predstavljajo več kot 90-odstotni tržni delež med tobačnimi izdelki.

Slovenija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.