Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Slovenija na razpotju

| 28.10.2019, 15:46

Mentaliteta nekdanjega režima je še vedno precej prisotna v slovenski družbi, je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal izredni profesor za pravo človekovih pravic in ustavno pravo na Katoliškem inštitutu Jernej Letnar Černič.

»Slovenija na razpotju: geneza varstva človekovih pravic v slovenski družbi,« je naslov nove knjige izrednega profesorja Jerneja Letnarja Černiča. V njej obravnava učinkovitost in poštenost varstva človekovih pravic v slovenskem ustavnopravnem redu in slovenski družbi. »V Sloveniji prihaja do razkoraka med teorijo in prakso. Še posebej imamo v slovenski družbi težavo z zagotavljanem postopkovne pravičnosti, se pravi zagotavljanjem pravice do poštenega sojenja, nešteto je primerov, kjer so bili ljudje krivično obsojeni, kjer ljudje ne morejo dobiti pravice oziroma zadoščenja na sodišču in zato večina slovenskega prebivalstva ne zaupa slovenskemu sodstvu.«

Zaradi tega sta slovenska država in družba na razpotju, ali v prihodnje nadaljevati stare prakse ali pa z njimi dokončno prelomiti in si dosledno prizadevati za spoštovanje, uresničevanje in varovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin, meni avtor publikacije. Spomnil je tudi na varovanje človekovih pravic, ter navedel primer migrantov: »Zagotovo je treba varovati človekovo dostojanstvo prosilcev za status begunca oziroma migrantov, kot tudi je treba varovati človekovo dostojanstvo tistih Slovencev, ki so denimo pod drugi svetovni vojni zaradi stiske odšli v tujino in so se v tem času znova znašli v stiski, govorim o primeru Venezuelcev slovenskega rodu. Ne gre za politično potezo, gre za varovanje človekovega dostojanstva teh ljudi.«

Človekovo dostojanstvo, kot poudarja Letnar Černič v knjigi gre vsem nam, ki živimo v slovenski družbi in ne samo tistim, ki so blizu oblasti.

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...