Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
V Hrvaškem narodnem gledališču v Zagrebu bo nocoj slavnostna akademija ob 200. obletnici rojstva kulturnega delavca, mecena, politika in škofa Josipa Júraja Strossmayerja. Najvplivnejši škof med južnimi Slovani v 19. stoletju se je zavzemal tudi za pravice Slovencev; finačno je podprl ustanovitev Slovenske matice v Ljubljani.
Papež Frančišek je danes podpisal dekret o priznanju mučeništva nadškofa Oscarja Romera, ki so ga 24. marca 1980 med mašo v bolniški kapeli v San Sálvadorju ubili najeti morilci. S tem je odprta pot za njegovo beatifikacijo, saj je bilo v postopku potrjeno, da je umrl „kot žrtev sovraštva do vere“ in ne kot politična figura. Papež je obenem podpisal dekrete o mučeništvi treh misijonarjev v Peruju, ki so jih leta 1991 umorili gverilci.
„Tisti, ki so prišli sem, niso vedeli, da bodo živeli le še nekaj dni!“ Besede preživelega taboriščnika iz Auschwitza niso veljale samo za to taborišče. Nedaleč od nas so se odvijale podobne strahote: tržaška Rižarna, podružnica Mauthausna pod Ljubeljem. Imeli smo tudi zbirna taborišča od koder so zapornike vozili v velika nacistična koncentracijska taborišča, v njih odbirali talce ... Begunje, Maribor, Šentvid nad Ljubljano ... Nekateri, ki so prišli v te stavbe, niso vedeli da bodo živeli le še nekaj dni. Strahote nacističnih taborišč so danes znane vsem.
V želji, da ne bi pozabil materinega jezika in da bi Franceta Prešerna poznali tudi v italijanskem prostoru, je v sedemdesetih letih klarentinec p. Franc Husu začel prevajati njegove Poezije. Začel je s soneti, nadaljeval s Krstom pri Savici in nazadnje prevedel in poskrbel za izdajo celotnih Prešernovih Poezij. Ta redovnik se je rodil pred 100 leti v Proseku nad Trstom. Njegov jubilej je primeren trenutek, da ga bolje spoznamo.
V Spodnjih Gameljnah v župniji Šmartno pod Šmarno goro se je na današnji dan leta 1945 rodil nadškof Alojz Uran. Ob njegovi sedemdesetletnici smo ga radijski sodelavci presenetili v njegovi tržaški pristavi pri šolskih sestrah, kjer se razdaja rojakom onstran meje. Vesel in nasmejan nas je sprejel in se skupaj s sestrami, nami in rednimi obiskovalci maš v samostanski kapeli Bogu zahvalil za dar življenja, za svojo mamo in prosil blagoslova za naprej.