Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Papež Frančišek je opoldne sprejel člane „schonstatskega gibanja“ ob 100 letnici njegove ustanovitve. Približno sedem tisoč se jih je zbralo v dvorani blaženega Pavla VI. že dobro uro pred, kjer so s projekcijami in pričevanji utrjevali povezanost z Marijo, ki je mati in učiteljica njihovega gibanja.
Za nami je politično precej pester teden. Predsednik SDS in prvak opozicije Janez Janša je domnevno izgubil mandat poslanca v državnem zboru. S strokovnega vrha slovenske vojske se je poslovil generalmajor Dobran Božič; nekateri omenjajo politično zamenjavo. Juncker je za novo kandidatko v ekipi Evropske komisije potrdil Violeto Bulc, zdaj jo mora zaslišati še odbor za promet. Vlada je v Bruselj poslala tudi osnutek proračuna za prihodnje leto. Začeli pa bomo s cerkvenimi dogodki in ob koncu dodali še nekaj utrinkov iz sveta kulture in športa.
Ali veste, da se je dolg Slovenije povečal za pol milijarde evrov? To bi bila lahko novica tedna, pa verjetno ni. Vlada je v proračunu 2015 napovedala za devetsto milijonov prihrankov; to smo zvedeli iz Bruslja, ne iz Ljubljane. Tam so še potrdili, da se nam v Junckerjevi komisarski ekipi obeta področje prometa, ostali pa smo brez podpredsedniškega mesta in vesolja. Gospodarstveniki od Cerarja pričakujejo ukrepe, za katere se je zavzemala Nova Slovenija pri pogajanjih za vstop v vladno koalicijo. Vladni koaliciji in vstajniškemu krilu v poslanskih klopeh je končno uspelo odstraniti Janšo, vsaj tako mislijo. Pravniški ceh ostaja pri njegovem mandatu na dveh bregovih. Medtem imajo mnogi druge skrbi, ki jih zazna tudi statistika. Vsak šesti prebivalec Slovenije živi pod pragom revščine, vsak tretji pa zelo težko preživi s svojimi dohodki. Temu v posmeh posameznik pri nas letno zavrže 80 kilogramov hrane!
Naš gost tokrat prihaja iz Clevelanda v Ameriki. 99-letni Vinko Lipovec, doma iz Jarš pri Domžalah, je profesor zgodovine in zemljepisa ter dolgoletni urednik Ameriške domovine. Od blizu je spremljal utrip domovine med obema vojnama, preživel Dachau, ostal v svobodnem svetu, se posvetil časnikarstvu in delu za slovensko skupnost v Clevelandu ter z navdušenjem dočakal osamosvojitev Slovenije. Tudi danes kritično spremlja njen razvoj. Največja opora v življenju sta mu vera in zmernost.
Na Teharjah se vsako prvo nedeljo v oktobru zberejo svojci in prijatelji žrtev, ki so jih junija 1945 iz teharskega taborišča odpeljali na različna morišča po okoliških krajih. Letos bo mašo na grobišču Bukovžlak, ki se bo začela ob 11. uri daroval murskosoboški škof Peter Štumpf. Že večer pred tem pa bo v župnijski cerkvi sv. Martina redna mesečna molitev za spravo v našem narodu.