Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Zadnji sovjetski državni in partijski voditelj Mihail Gorbačov, ki velja za enega od očetov združitve Nemčije, 25 let po padcu Berlinskega zidu ne skriva razočaranja nad Zahodom in reševanjem ukrajinske krize. Med slovesnostjo v Berlinu je dejal, da Zahod s svojo politiko glede Ukrajine postavlja na kocko vse, kar je bilo pred leti pridobljeno.
Te dni se poslavljamo od pesnika, pisatelja in prevajalca Kajetana Koviča, ki je s svojo poetično besedo osvojil tako mlade kot stare. Pred leti smo ga gostili v studiu Radia Ognjišče in pred tedni predstavili ponatis njegove pesniške zbirke Labrador. Tudi sicer pogosto segamo po njegovih delih; nepogrešljiv je zlasti v programskih vsebinah za najmlajše.
Na Obali imajo te dni Monáldove dneve. Uvod vanje je bil sprejem relikvij blaženega Monalda iz Kopra, ki jih hranijo v cerkvi Sv. Marije Velike v Trstu. V češčenje so bile najprej izpostavljene v koprski stolnici, jutri bodo v cerkvi sv. Frančiška v Piranu, v nedeljo pa v cerkvi sv. Ane v Kopru. Sestavni del Monaldovih dni je bil znanstveni simpozij o patru Atanaziju Kocjančiču.
„Mrtvi nas živeti uče.“ Tako beremo na spomeniku padlim v 1. svetovni vojni na kamniških Žalah. To dejstvo lahko zaslutimo tudi v ozadju civilno-družbene inciative „Resnica in sočutje 1945-2015“, s katero želijo pobudniki po sedemdesetih letih vzpostaviti proces dokončnega slovesa od druge svetovne vojne ter z njo povezane državljanske vojne in povojnega nasilja ter odpreti prostor svobodnega, varnega in iskrenega medosebnega življenja za naše otroke. O tem smo razmišljali v oddaji Pogovor o z mamo in gospodinjo Romano Bider, bas-baritonistom Makrom Finkom, z družinskim terapevtom dr. Tomaž Erzár in akademikom dr. Janezom Juhantom.
Na Tržaškem zlasti pa v minorítskem redu se te dni spominjajo 70 obletnice mučenja in smrti božjega služabnika p. Placida Corteseja, ki je med drugo svetovno vojno iz taborišč reševal jetnike, tudi Slovence. Nemci so ga aretirali 8. oktobra 1944 v Padovi, ga odpeljali v Trst ter tam dober mesec dni zasliševali in mučili, dokler ni 15. novembra 1944 izdihnil. Obletnica njegove smrti odmeva tudi v Piranu, kjer se nocoj začenja večdnevni posvet slovenskih in hrvaških minoritov o permanentni vzgoji.