Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
V Bohinjski Bistrici se je na današnji dan pred 100 leti rodil duhovnik, pesnik in duhovni pisatelj Franc Sodja. Znan slovenski iskalec je o njem zapisal, da je bil izjemen človek in iskreno veren duhovnik, ki je mnogim pokazal pot in zgled, ki mu je mogoče verovati. Pred dobrimi desetimi dnevi mu je program ARS posveti literarni večer, v katerem so predstavili njegovo prozo in poezijo. V njegovem rojstnem kraju pa so že februarja pripravili razstavo njegovih del. Na Radiu Ognjišče smo ga spoznavali v oddaji Graditelji slovenskega dneva in v literarni predstavitvi dela Pisma mrtvemu bratu.
Za nami je politično precej pester teden: dobili smo mandatarja Mira Cerarja, izrisala se je nova vladna koalicija treh strank, Alenka Bratušek je pristala v opoziciji, pojavljajo se imena kandidatov za ministrske položaje. Finančna uprava je odslej zadolžena za preganjanje dela na črno ... Med cerkvenimi dogodki lahko omenimo začetek jubilejnega leta sv. Janeza Bosca. Med športniki pa so blesteli udeleženci mladinskih olimpijskih iger na Kitajskem in smučarski skakalci celinskega pokala.
Ob današnjem godu Kraljice Marije bo Sao Paulu v Braziliji v duhovnika posvečen dr. Anton Jakoš Ilija. Pripada mladi redovni skupnosti „Glasniki oziroma vitezi evangelija“, ki pastoralno delujejo v vseh predelih Brazilije od pragozdov do modernih mest in v več kot sedemdesetih drugih deželah sveta. Anton Jakoš Ilija je bil rojen v Braziliji, njegov rod pa izhaja iz Brezovice.
Na območju Gaze od polnoči velja nova 72-urna prekinitev ognja, ki se je tako palestinska kot izraelska stran držita. Premirje pomeni novo možnost za napredek v pogajanjih, ki naj bi ob posredovanju Egipta prinesla trajnejši mir v Gazi. Medtem tamkajšnji prebivalci ostajajo v negotovosti in čakajo, kdaj bodo morali znova iskati varno zatočišče. Mnogi domovi so uničeni prav tako primanjkuje pitne vode.
V teh pogosto slišimo za tako imenovano socialno kapico. Poskrbela je za pestrost pri sestavljanju nove koalicije ter pokazala na velika razhajanja med socialnimi partnerji. Socialna kapica preprosto pomeni, da socialni prispevki ne morejo preseči določenega zneska. Za ta ukrep se že vrsto let zavzemajo delodajalci, ki trdijo, da bi okrepil konkurenčnost, medtem ko mu sindikati ostro nasprotujejo, saj menijo, da bi dodatno zajedel v socialno državo.