Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Menopavza je v družbi še vedno tabu. Zato si Magdalena Fabčič želi, da ne bo več dolgo edina vodnica skozi to pomembno obdobje preobrazbe ženskega organizma, da bi se ojunačila še kakšna ženska in spregovorila o tem, zato da bi se v družbi zgodile spremembe in bi ženske doživljale podporo, predvsem pa razumevanje s strani okolice. Menopavza je zelo buren in tudi naporen proces, ki je povsem naraven in skozi katerega gre vsaka ženska. Četrina žensk po statistiki pa nima nobenih opaznejših težav ali sprememb.
Prostorska nepismenost se nam pozna. Prostor je skupna, javna dobrina, zato je zelo pomembno, kako z njim ravnamo. Žal se danes soočamo z nasprotujočimi si tendencami po vedno večji privatizaciji javnega prostora in po omejevanju prostora. Arhitektura je za ljudi, da se bomo v prostorih počutili bolje, varnejše, bolj zdrave, učinkovitejše, da se bomo lahko v teh prostorih družili. Ni nujno, da je arhitektura draga. O prostoru bi se lahko učili v osnovni in srednji šoli. To ni nova pobuda, leta nazaj je bil celo narejen program delavnic. Odnos do prostora kaže, kaj si želimo v prostor postaviti.
V frančiškanskem samostanu Kostanjevica v Novi Gorici se odpirajo letošnji Dnevi evropske kulturne dediščine. Skupaj s tisoči zavzetimi posamezniki in blizu petsto organizacijami so pri Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije pripravili pester program več kot štiristo dogodkov in pravi praznik kulturne dediščine v Sloveniji, Italiji in na Madžarskem.
Kaj je v življenju najvažnejše? To je eno od osrednjih izhodišč v sklopu rednih oddaj s prof. dr. Jožetom Ramovšem za boljše sožitje med nami. V zadnjem septembrskem torkovem srečanju smo govorili tudi o smislu visokih obletnic. Če so povezane le z veseljačenjem, obletnice izgubijo na vsebini, dosežena leta oziroma starost pa izgubi smisel. Vse kar zmoremo in znamo, uporabimo za skupnost, za svoj in razvoj drugih. Če hočemo pomagati drugim, poskrbimo zase, če hočemo poskrbeti zase, pomagajmo drugim, je geslo Inštituta Antona Trstenjaka za lepše sožitje in delo z ljudmi.
Ob festivalu mladih v Stični smo k pogovoru za oddajo »Naš gost« povabili dr. Janeza Grila, lani je obhajal zlato mašo, v osemdesetih pa je bil nekaj let tudi študentski duhovnik, oziroma takrat asistent za študente pri Odboru za mlade pri SŠK, ko so tudi zaradi drugačnih časov in težjega prestopa meje ter odhoda v tujino, mladi iz Slovenije v rekordnih številkah z več letali in neverjetnim številom avtobusov poromali na različna srečanja mladine po Evropi. To je bilo izhodišče pogovora, seveda pa smo se zaustavili še pri ostalih njegovih številnih dejavnostih in nalogah, ki jih je opravljal v zadnjih petih desetletjih dela, širša javnost pa ga najbolj pozna po dvajsetletnem prizadevnem delu v uredništvu časopisa in pozneje pri založbi Družina.