Maja MorelaMaja Morela
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Nataša Ličen

Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.

  • Lidija Šket Kamenšek v studiu radia Ognjišče z ravnokar izdano knjigo o ADHD (photo: NL)
    23.11.2023, 18:00

    Ste vi morda ta otrok?

    Vprašanje je Lidiji Šket Kamenšek zastavil mentor pri sklepu študija ob pisanju diplomske naloge, ko je Lidija želela pisati in raziskovati svet otrok, ki se na svet in doživljanje okolja odzivajo drugače, so nemirni, imajo težave s pozornostjo, so hiperaktivni, ter kakšen je do njih odnos sovrstnikov. ADHD ni bolezen, to je način življenja, pravi Lidija.

  • Mihaela Kavčič, glasbena pedagoginja in terapevtka (photo: NL)
    16.11.2023, 18:00

    Mihaela Kavčič: Demenca je eno od področij, kjer je glasbena terapija zelo učinkovita.

    Mihaela Kavčič je glasbenica, profesorica razrednega pouka in glasbena terapevtka. Glasba ji je bila položena v zibelko, velik vzor ji je bila babica, ki se je sama naučila zaigrati nekaj akordov na kitaro in pogosto zraven tudi zapela, na sploh se je pri njih doma veliko pelo, pripoveduje Mihaela, z babico sta si bili tudi zaradi ljubezni do glasbe in petja zelo blizu. Mihaelo je začel zanimati tudi terapevtski vidik glasbe.

  • Dr. Janez Bogataj z monografijo o kulturni dediščini kruha na Slovenskem (photo: NL)
    14.11.2023, 09:35

    Dober kot kruh

    V Tednu slovenske hrane in ob petkovem tradicionalnem slovenskem zajtrku smo k pogovoru povabili dr. Janeza Bogataja, ki je avtor obsežne monografije o kruhu. Slogan letošnjega projekta je "Kruh za zajtrk, super dan!" Letošnje leto je tudi Mednarodno leto prosa, ki ga je razglasila Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov.

  • Marko Juhant, specialni pedagog (photo: Osebni arhiv)
    11.11.2023, 12:00

    Marko Juhant: Odnos se ne gradi v kratkem pogovoru z zasliševanjem, kako je bilo v šoli.

    Z Markom Juhantom, specialnim pedagogom, smo govorili o vzgoji in iskanju pravega sožitja. Stvari se v vzgoji vedno bolj zapletajo, saj stopamo v skrajnosti. Otroci se ob postavljenih jasnih mejah učijo sprejemanja odgovornosti za svoja dejanja, v nasprotnem bodo iskali izgovore. Starši se pogosto vedemo preveč zaščitniško, obenem pa od otrok pričakujemo, da bi znali prevzeti odgovornost za svoja dejanja. Veliko staršev ne razume, da je treba najti ravnotežje med individualizmom in tvorbo skupnosti. Otroci se učijo iz družinskega okolja, običajno se obnašajo tako, kot vidijo pri starših. Pomembno je omogočiti otrokom, da doživijo zadovoljstvo, zadovoljstvo pa prinese opravljeno zahtevno delo.

  • Sogovorniki Mladoskopa (photo: NL)
    10.11.2023, 21:40

    Novembra smo.

    Razvoja skoraj ne uspemo več dohajati, posebej umetne inteligence. V petkovi večerni oddaji za mlade smo o novih realnostih, o hitrih spremembah ter o njihovih vplivih na ljudi in okolje, razmišljali s študentkama Akademije za likovno umetnost in oblikovanje ter profesorjema Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.