Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Tinkara Čuk in Bernarda Nagode sta bili septembra v Belgiji na srečanju evropskih članov Young Karitas. Predstavniki marsikatere države so ob predstavitvi slovenskih projektov rekli, da so lahko marsikomu vzor.
November je mesec osveščanja o boleznih moških, posebej o bolezni raka mod in prostate, ki sta med najpogostejšimi. Vsak četrti moški zboli po petdesetem letu starosti. Mačizem nas ponavadi prepozno pripelje do zdravnika, je razlagal Matej Pečovnik in opozoril, moški bolj obolevamo za rakavimi obolenji in pogosteje umiramo.
Dobro si je ogledati evropske portale, kjer najdemo številne informacije, med drugimi o množici projektov, tudi o tistih, ki se odvijajo v vašem mestu, v vaši ulici. Objavljen je tudi zemljevid, tako se lahko v dogajanje vključite, sodelujete, izražate svoje ideje in ste tako aktivno vpeti v družbo.
Znanje in osveščenost sta ključni element, ki ju moramo okrepiti, za uspešnejši zeleni prehod. To je morda ena od največjih ovir, da nimamo ustreznega znanja, tudi ne na ustreznih mestih, kjer se odloča o rešitvah. Skratka, znanje. In pa seveda podpora tudi tehnološkemu razvoju naših podjetij, da bi le ta zagotavljala rešitve in ne bi le uvažali določenih tehnoloških rešitev, ampak bi bili dejansko tisti, ki te rešitve razvijamo in ponujamo. To je skupni, najuspešnejši vidik za dober zeleni prehod v Sloveniji.
V kulturo odnosov, vedenja sodi tudi kultura pitja. Zakaj je toliko opitih, zakaj imamo v slovenski družbi toliko težav zaradi alkoholizma? Treba je imeti znanje, pravi dr. Jože Ramovš, poznati snov, poznati vino in kako deluje v nas. Možnosti so, čeprav majhne, tam je treba preprečevati bolezen in reševati življenja.