Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Aktiven mož številnih zanimanj, zbiratelj čebelarske dediščine, tudi medicine in farmacije, ki vrsto let slika tudi kopije na panjske končnice in steklo, ureja Lekarniški in alkimistični muzej v Radovljici, kjer so uspeli zaobjeti dvatisočletno preteklost omenjenega področja na našem območju. Marsikaj ga pritegne, zato v želji zbrati čim več eksponatov za bogatitev zbirk, redno obiskuje tudi sejme in dražbe v tujini, kjer je ohranjenega več in je tudi ponudba bogatejša.
Ni vseeno, vse je eno so besede, ki povzemajo zgodbo tudi našega sogovornika v četrkovi popoldanski oddaji. Tadej je bil v svojem poklicu zelo uspešen, veliko časa se mu je posvečal, bil lastnik posebnega frizerskega ateljeja, delal z naravnimi materiali, imel vse več strank in izzivov, potem pa se je odločil za drugačno pot. V njem že od otroštva živi preprosta resnica, da ne obstaja samo to, kar smo se naučili, ampak veliko več. Naučeni smo misliti dualno, presojamo ali je dobro ali slabo, je levo ali desno, takšen način lahko zelo oži pogled in onemogoča širše dojemanje življenja.
Po Festivalu duševnega zdravja, ki je bil včeraj na Gospodarskem razstavišču, smo se v jutranjem pogovoru z dr. Zalko Drglin, raziskovalko in strokovnjakinjo za ob-porodne stiske, pogovarjali o simptomih stresa in ostalih težav zamajanega duševnega ravnovesja. V ospredje smo postavili matere ob rojstvu otroka in njihovo, ter seveda skrb očetov, soočanje s strahovi in travmami. Spregovorili pa tudi širše, za vse populacije in v vseh življenjskih obdobjih, o korakih pomoči ob duševnih spremembah.
Definicij duševnega zdravja je zelo veliko in vsak od nas si pod tem pojmom predstavlja kaj drugega. Načeloma pa Svetovna zdravstvena organizacija duševno zdravje opredeljuje kot stanje, v katerem se človek dobro počuti, izpolnjuje svoje potenciale, je hkrati v dobrem dobrem odnosu s seboj in z okolico. Je počutje, v katerem se sprejemamo, z vsemi svojimi pozitivnimi in tudi manj pozitivnimi lastnostmi, kot takšne seveda sprejemamo tudi druge ter okolico.
Nabiralništvo je pestro. Je ljubeče do narave. Način življenja nabiralcev je poseben. Kakšen in kaj vse se skriva okoli nas in kako lahko tudi sami zaživimo bolj naravno, lahko spoznamo na prvem slovenskem Festivalu nabiralništva, v soboto, 3. in 4. junija, v organizacijo katerega je vpeta sogovornica, ki smo jo povabili k pogovoru za oddajo »Via positiva«.