Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
To je stavek, ki ga je v oddaji »Za sožitje« izrekel naš redni sogovornik, ki ga gostimo v studiu enkrat mesečno. Četrti torek je čas, zvečer ob 20. uri, za razmišljanja o stanju družbe, njenem razvoju, o medgeneracijskem povezovanju in o delu ter skrbi mladih za starejše in starejših za mlade. Antropolog dr. Jože Ramovš je ob tem dodal, vsaka vlada, vedno znova, pripravlja zakon o oskrbi, zato nikamor ne pridemo. Ko pa bi, če bi vsaj katera od vlad dokončala delo, lahko posnemali dobre prakse, ki so na tem področju, recimo v Nemčiji. Tako pa vedno znova določeni lobiji gledajo, kako bodo lahko, ko bo nov sistem in nove zavarovalne ureditve, denar spet obrnili v svoje koristi in ne v dobro ljudi. Zakonsko dobro urejena oskrba ostarelih in onemoglih je resna naloga vseh politik, Cerkve, krajevnih skupnosti, županov. Zdaj je še čas, da do leta 2020 poskrbimo za sistem dolgotrajne oskrbe, ker potem, ko bo trikrat več starejših, se tega ne bo več dalo narediti, oziroma bo veliko težje.
V Mariboru se danes odvija osrednji dogodek prostovoljstva, na katerem prevladujeta vrednoti solidarnost in skupnostno usmerjeno delovanje v mestu. Mimoidočim organizacije, članice mreže »Prostovoljstvo v Mariboru« skozi osebne pogovore in s pomočjo informacijskega materiala predstavljajo svoje programe in projekte, prostovoljske aktivnosti in dosežke. Pripravili so interaktivne socialne igre in omogočajo, da meščani preizkusijo, če so v njih kakovosti in značilnosti, ki odlikujejo prostovoljce. Pogovarjali smo se z Urško Breznik, z Mladinsko informacijskega-svetovalnega centra INFOPEKA, ki koordinira dogodek in s katerim se pridružuje vseslovenskemu Nacionalnemu tednu prostovoljstva, ki se že vrsto let odvija po različnih slovenskih krajih in ga na nacionalni ravni koordinira Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva.
V sklopu Agende Združenih narodov po letu 2015 in obeležitvi letošnjega evropskega leta za razvoj na zunanjem ministrstvu, skupaj s še nekaterimi organizatorji, danes v Ljubljani pripravljajo dvodnevno konferenco z mednarodno udeležbo. Moto srečanja je V partnerstvu novim razvojnim izzivom naproti. Prvi dogodek se odvija na Mednarodnem centru za promocijo podjetij, ki je prav tako soorganizator prireditve, in se osredotoča na razvojno sodelovanje z afriško celino. Udeleženci skušajo odgovoriti na vprašanje, kako se učinkovito spopasti z razvojnimi izzivi Afrike. Na konferenci bodo tudi ocenili prispevek afriške skupnosti v Sloveniji ob sodelovanju Afričanov, živečih v Sloveniji, ki delujejo na vseh družbenih področjih. Drugi, poslovni dan konference, ki bo jutri na Gospodarski zbornici Slovenije, pa bo posvečen gospodarskemu sodelovanju ter iskanju priložnosti za krepitev poslovnega sodelovanja med Slovenijo in afriškimi državami. Med soorganizatorji sta še Klub nekdanjih slovenskih veleposlanikov in Mednarodni afriški forum. Konference se je udeležila tudi predsednica parlamenta Ugande Rebecca Alitwala Kadaga.
Pripravlja se nova poletna dogodivščina ob Kolpi, kamor vabljeni mladi od sedemnajst do petindvajset let na druženje. Skupaj s Stična bandom se bo pelo, poslušalo, pričevalo, skakalo v Kolpo, sodelovalo v zanimivih delavnicah, smejalo, družilo, spoznavalo druge in svojo vero. Rezervirajte čas od 8. do 11. julija. Poletje vas že pričakuje. Podrobnosti bomo razkrili v Dijaški oddaji, v četrtek 21. maja, ob 17 uri in pet minut.
Vsak človek ima pravico do življenja, od spočetja do naravne smrti, pravijo pri Zavodu Ž!vim, ki deluje od leta 2011. Njihovo poslanstvo je pomagati otrokom in njihovim staršem, ki se soočajo z nenačrtovano nosečnostjo in tistim, ki trpijo zaradi posledic splava. Deluje na področju osveščanja in razkrivanja neresnic nerojenega človeškega življenja, umetne prekinitve nosečnosti, postabortivnega stresa in kontracepcije. V želji premostiti obup in ne-veselje do življenja pa letos drugič zapored pripravljajo tudi koncert, s katerim bodo širili veselje do življenja in z zbranimi dobrodelnimi sredstvi skušali pomagati staršem v stiski.