Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
V prvi avgustovski Radijski katehezi smo z jezuitom p. Silvom Šinkovcem spregovorili o pomenu duhovnih vaj. Nosilna tema na duhovnih vajah, pravi naš sogovornik, nikoli ni glavna, ampak je vedno na prvem mestu osebna pot, tisto, kar človek prinese s seboj, iz leta življenja, ki ga trenutno živi. Tako se vsaj odvijajo Ignacijanske duhovne vaje, ki so dnevi molitve in premišljevanja. Vsak dan je možnost za delo na sebi. Zato je osebni vidik na duhovnih vajah najbolj pomemben. Udeleženci izberejo, kar jih trenutno najbolj muči ali pa se zahvalijo za tisto dobro in pomembno, kar se jim je zgodilo. Bistvo duhovnih vaj je v duhovnem pomenu besede vaja.
Ob staranju prebivalstva številne evropske države pospešeno urejajo (ali že imajo urejeno) področje oskrbovanja onemoglih in ostarelih. V večini držav je to področje zgledno pripravljeno in dobro deluje, Slovenija pa z nacionalnim sistemom za dolgotrajno oskrbo zamuja. Pri nas nismo osveščeni o tem področju. Vrsto let ostajamo na mestu. V številnih evropskih državah pa nimajo samo treh programov, kot jih poznamo pri nas, ampak naštejejo tudi do petnajst programov, ki so zelo prijazni, tako do oskrbovalcev kot do oskrbovancev. Slovenija je žal na tem področju zelo v zaostanku. Mediji bi morali v zadnjih dvajsetih letih v Sloveniji odigrati pomembnejšo vlogo seznanjanja z novimi programi, pa tega niso storili, tako danes še vedno poznamo samo programe, stare trideset ali več let. Razvoj pa je šel močno naprej, tudi na področju programov oskrbe ostarelih. Tako je v pogovoru za naš Radio razlagal antropolog Jože Ramovš.
Poletje je čas festivalov, tudi uličnih gledališč. Poznate improvizacijsko gledališče Ljubljana – IGLU, ki je imel odmeven nastop na enem izmed največjih in najbolj prepoznavnih festivalov v Evropi 'Impro-theater Sommer' v nemškem Wiesbadnu, ki je letos doživel že svojo dvanajsto uprizoritev. V Dijaški oddaji smo želeli izvedeti več in povabili v studio enega od treh igralcev omenjene skupine. Improvizacijsko gledališče je vsebina, ki jo javnost še ne pozna, oziroma jo šele dobro spoznava.
Za marsikoga se začenja težko pričakovana letošnja nova sezona predstav v Poletnem gledališču Studenec, v organizaciji Kulturnega društva Miran Jarc Škocjan. V soboto, 18. julija, bo zaživela gledališka predstava avstrijskega avtorja Ferdinanda Raimunda (1790-1837), ki v Evropi sodi med najimenitnejše predstavnike »ljudskega gledališča«.
Ob znanih rezultatih letošnje splošne mature smo poklicali vse štiri katoliške gimnazije in vprašali po konkretnih številkah in imenih. Na Škofijski klasični gimnaziji v Šentvidu je denimo zrelostni preizkus je uspešno opravilo 150 maturantov, kar pomeni 98,7%. Maturantje so na maturi povprečno dosegli 23,49 točk (lani 22,78), državno povprečje v točkah pa znaša 20,12. Na Škofijski gimnaziji Vipava je bilo letos uspešnih 98,4 odstotka dijakov na maturi, povprečno so dosegli 20,73 točke. Na Škofijski gimnaziji Antona Martina Slomška v Mariboru je bilo uspešnih 96,4 odstotka dijakov, na Gimnaziji Želimlje so maturo opravili 100 odstotno, povprečno so dosegli 21,57 točke.