Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

VIDEO: Kapljica vode

| 28.09.2015, 13:09 Nataša Ličen

Se kdaj občudujoče zazrete v kapljico vode, kdaj ujamete v dlani dež? In naprej, se kdaj vprašate, ob umivanju rok, ščetkanju zob, pomivanju skodelice in podobnem, koliko litrov vode ob tem steče v »prazno«? Ogromna količina čiste pitne vode, ki gre neizkoriščena v kanalizacijo, kot odpadna voda. Koliko življenj bi na drugih delih sveta s to količino preživelo, koliko ljudi bi se izognilo boleznim, koliko rastlin bi lažje raslo, koliko polj bi bilo zelenih in ne opustelih zaradi suše? Zahodni svet, kjer je življenje urejeno na izkoriščanju številnih virov, tudi na vodo gleda kot na danost, ki je vedno tu. Preprosto, odpremo pipo in teče. Že majhna sprememba, kot na primer močnejši vonj po kloru, pa v ljudeh prebudi zavedanje o dragocenosti čistih, še ne onesnaženih vodnih virov. Brez vode nas ni. Z namenom osveščanja javnosti je pred dvema letoma začelo delovati Društvo Vodna agencija, ki je prostovoljno, samostojno in nepridobitno združenje fizičnih in pravnih oseb. Sodelujoči delujejo na področju osveščanja o pomenu vodnih virov. Splošni cilj je vzpostaviti mednarodno sodelovanje, povezovanje in mreženje, s čimer lahko uspešneje vplivajo na spremembo odnosa do vodnih virov, od sprememb zakonodaje do racionalnejše porabe slehernega posameznika.

Neposredno spremljanje porabe vode

Jože Cvetko: »Vse skupaj se je začelo ob pereči problematiki poizkusov privatizacije vodnih virov v Evropi. Skozi to zgodbo smo potem vključili idejo slovenskega inovatorja, kako celotno zgodbo približati otrokom, seveda na nevsiljiv način. V to se je vključilo že šestdeset držav in nastala je lepa zgodba. Lahko opišem inovacijo, ki zgleda tako, da na pipo namestimo prikazovalnik, ki sproti meri porabo iztočene vode. Vključi se takoj, ko voda steče. Povprečni pretok v Sloveniji je poraba desetih litrov na minuto. Vprašati se je treba, koliko vode dejansko potrebujemo? Treba bo narediti splošna priporočila in jih seveda upoštevati. Spremeniti se bo morala pri nekaterih tudi tehnologija izdelovanja vodnih pip. Za primer vzemimo Makedonijo, kjer otroci na mesec popijejo toliko vode, kolikor je pri nas otroci uporabijo za umivanje rok v le enem tednu."

Jože Cvetko
Jože Cvetko © Nataša Ličen

Pomen vode za naše življenje

»Pri veliko novogradnjah projektanti že vključujejo deževnico za izplakovanje. Omenjena inovacija ponuja dva modela, za pipo in tuš. Imamo orodje in lahko si postavljamo omejitve pri uporabi. Več informacij najdete na spletu vodna agencija.si. V Društvu smo že pisana druščina, tudi več strokovnjakov z mednarodnega prostora. V dveh letih je društvo postalo opaženo. Širimo informacije predvsem preko otrok, ki so zelo zavzeti pri osveščanju naprej. Drugega oktobra imamo v Celju konferenco, na katero pride šest koordinatorjev iz drugih držav.«

Prikazovalnik porabljene vode na pipi »VODNI AGENT« – vsaka kapljica šteje. 

Brez vode nas ni
Brez vode nas ni © Nataša Ličen

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...