Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

VIDEO: Najboljša novica – Živim!

Slovenija | 29.09.2015, 12:56 Nataša Ličen

Kaj mislite, da je lahko najboljša novica? V življenju se pogled na to spreminja. A ko ponagaja zdravje, ni dvoma, kaj je najpomembnejše. Najboljša novica je, da smo premagali bolezen ali da jo obvladujemo in lahko kljub diagnozi živimo kakovostno ter dolgo. Zato je Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo sredi septembra začelo kampanjo NAJBOLJŠA NOVICA. Dobra, najboljša novica je ozdravitev, »zazdravitev«, dober izvid. Skozi navdihujoče zgodbe nekdanjih in aktualnih bolnikov ter strokovnega osebja, ki se dnevno spopada s težkimi boleznimi, želijo javnost seznaniti s ključnimi simptomi, znaki in potekom zdravljenja limfoma, levkemije in ostalih težkih boleznih krvi.  PRISLUHNITE ZGODBAM, 1. oktobra, na Radiu Ognjišče.

Vsako leto se vse več ljudi, med njimi so vse mlajši in tudi mladi, sooči z diagnozo bolezni. Osveščanje javnosti o simptomih bolezni zato zelo pomembno prispeva k več pravočasno odkritih boleznih in k manj napornemu, agresivnemu in bolj uspešnemu zdravljenju. Simptomi manj nevarnih bolezni so lahko zelo hitro zamenljivi, kot na primer pri gripi, angini, zato je med bolniki žal vse več takšnih, pri katerih je bila bolezen odkrita pozno, žal pri nekaterih prepozno. Ker so nekatere bolezni ob pravočasnem odkritju in zdravljenju zelo dobro ozdravljive, druge zelo dobro »zazdravljive« in je življenje z njimi lahko povsem kakovostno in dolgo, je pomembno, da so odkrite pravočasno.

Ko se težka zgodba dobro razplete

Kristina Modic, predsednica Slovenskega Združenja bolnikov z limfomom in levkemijo: »Najpomembnejši člen kampanje so naši ambasadorji, med njimi so bolniki, zdravstveni tehniki, medicinske sestre, zdravniki in pa tudi študent medicine, z njihovimi pripovedmi želimo seznanjati javnost, obenem pa tudi aktualnim bolnikom in njihovim svojcem vliti potrebnega poguma in zaupanja v uspeh zdravljenja in pa optimizma, da lahko pridemo po negotovi poti do najboljše novice, do ozdravitve ali kakovostnega življenja z boleznijo. Strokovne delavce skozi kampanjo spoznamo kot čuteče ljudi, ki se na bolnike navežejo in njihove zgodbe nosijo s seboj vse svoje življenje.«

Kristina Modic
Kristina Modic © Aljoša Rebolj

V življenju je res pomembnih zelo malo stvari

Aljoša Rebolj, priznani slovenski fotograf: »Vseh osemnajst ambasadorjev je med fotografiranjem in snemanjem njihovih izjav za kampanjo nastopilo zelo iskreno. Marsikdo je ob tem zajokal. Ko vidiš, da ljudje s tako težko izkušnjo za seboj, o tem govorijo s tolikšno distanco, se zaveš, da je v življenju pomembnih zelo malo stvari. Redukcija pravih stvari šele prinese polnovrednost življenja. Izkušnja celotnega sodelovanja je bila zame zelo pozitivna, sodelovanje z ljudmi, ki so me spomnili na prvinske zadeve, ki bi si jih morali priklicati v spomin večkrat.«

Aljoša Rebolj
Aljoša Rebolj © www.diapozitivi

Zgodbe o bolezni ne smemo ne olepševati in ne dramatizirati

Marta Jurkovič: »Moja najboljša novica je gotovo ta, da zmagujem korak po koraku. Še se zdravim in borim. Kampanja mi daje novo upanje, me žene naprej in te občutke je težko opisati z besedami. To je zelo težak boj, veliko je vzponov in padcev. Vse se premleva v glavi, vrti se film nazaj in naprej. Smrti se je težko postaviti naproti in se zavedati svoje minljivosti. Vedno sem bila odprta, pustila sem blizu ljudem in vedno govorila o bolezni in to je velik, velik korak, ki ga moraš narediti, ko se soočaš s takšno boleznijo, da pustiš ljudem blizu, in pustiš drugim, da pomagajo. Svojo zgodbo je treba deliti naprej. Ljudi z rakom je ogromno in vsaka takšna izkušnja nam da dobro podlago, da k bolniku znamo pristopiti na pravi način.«

Marta Jurkovič
Marta Jurkovič © Aljoša Rebolj

Zgodbe, ki opogumljajo ostale

Bernard Šutić, študent medicine in prostovoljec na Onkološkem Inštitutu: »Vsak pride s svojo zgodbo. Ljudje so pretreseni, ne vedo, kaj jih čaka. Na oddelku sem jim lahko postregel s prvimi informacijami o približnem poteku zdravljenja. Pomemben je človeški pristop. Bolniki potrebujejo moč, in dobil sem je veliko nazaj, toliko poguma in upanja z njihove strani. Treba se je vživeti v njihovo realnost. Ko izvedo najboljšo novico, so prerojeni, gredo naprej in gredo na boljše. Kljub temu, da smo socialna družba in precej osveščeni, si ob diagnozi vedno soočen sam s seboj, sami skušamo reševati svoje težave. Toda pomembno je, da svojo zgodbo delimo z drugimi, saj nikoli ne vemo, kdaj bomo s tem opogumili druge, in se tudi nekdo drug zave, da lahko zmagamo nad boleznijo.«

Bernard Šutič
Bernard Šutič © Aljoša Rebolj

Prevrednotiš življenje, kar ti ni všeč, zmečeš iz življenja

Rok Justin: »Ko se soočimo z boleznijo seveda ni dobra novica, dobra je, ko preživimo. Lahko je dobra, če smo zadosti pametni, da gremo dovolj zgodaj na pregled in zdravljenje. Hitreje, ko to opravimo, več je možnosti, da je na koncu dobra in ne slaba novica. Poceni sem se zmazal, ker sem tu, živim in nič mi ne manjka. Največji padec je, ko zvemo za diagnozo. Šok. Počasi se prerinemo skozi tisti dan, teden. Potem se je treba spraviti v akcijo, vreči puško v koruzo je že v principu slaba novica, ki se lahko tudi slabo konča.«

Rok Justin
Rok Justin © Aljoša Rebolj

Sestra, danes imam tako dober občutek

Irena Katja Škoda Goričan, diplomirana medicinska sestra: »Za zdravstvene delavce je prav tako najboljša novica, ko zjutraj reče bolnik, počutim se dobro in imam dober občutek. Čez čas dobimo še krvne izvide in zdravnik mu reče, greste domov. To je najboljša novica. Zgodi se seveda, da se na oddelku tudi zjočemo. Prav je, da se tovrstnih kampanj udeležujejo tudi medicinski delavci in bomo lahko skupaj še močnejši.«

Irena Katja Škoda Goričan
Irena Katja Škoda Goričan © Aljoša Rebolj

Zmagovalec sem in zato sem živ dokaz

Igor Jurič, televizijski novinar, zbolel za Hodgkinovim limfomom: »Pri meni je bila zgodba na začetku verjetno podobna kot pri večini. Ne zavedaš se sprva pomena simptomov, ki jih zaznaš. Šele pozneje, ko se z boleznijo začneš ukvarjati, se zavedaš, da si že slišal o opozorilih, pa jih ne jemlješ resno. Bil sem popolnoma »fit«. Tekel sem in se počutil zdravega. Ko me je zdravnica po pregledu poslala k specialistu in sem se znašel pred kliniko, na kateri je pisalo Oncology, me je skoraj kap. Zato je zelo pomembno, da se odvijajo tovrstne kampanje, ki osveščajo.«

Igor Jurič
Igor Jurič © Aljoša Rebolj

Podrobneje o ambasadorjih in njihovih pripovedih, boleznih in simptomih lahko preberete na www.najboljsanovica.si.  Vabljeni tudi na Facebook skupino Skupaj na poti do zdravja, kjer boste lahko osebno poklepetali z nekaterimi ambasadorji in se osvestili o boleznih. V stik z njimi pa lahko stopite tudi preko elektronskega naslova limfom.levkemija@gmail.com.

Slovenija, Dogodki, Zdravstvo
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...