Molitev kot poslednji blagoslov številnim otrokom pred odhodom v smrt
| 25.09.2015, 14:38 Nataša Ličen
40 dni za življenje je mednarodna ekumenska pobuda, mirna pro-life iniciativa za kulturo življenja, za rešitev nerojenih, za zaščito žensk pred ranjenostjo zaradi umetnega splava ter za spreobrnjenje zdravstvenega osebja in zagovornikov splava. Je pobuda 40-dnevne molitve in posta, osveščanja lokalne skupnosti in neprekinjenega miroljubnega bdenja pred ustanovo, kjer se opravljajo splavi. Pobuda temelji na lokalni skupnosti: sodelujoči v svojih soseskah, svojim prijateljem, znancem in družinskim članom sporočajo tragičnost umetnega splava, ki je prisoten prav blizu njih. Zaznamuje jo odločen, a miren pristop, navdihuje pa želja po sodelovanju z Bogom pri izpolnjevanju Njegovega načrta za prenehanje opravljanja splavov. Splav je zlo. Ob pobudi 40 dni za življenje je nastala pesem, avtorice Nade Žgur, z naslovom »Tkalec življenja«. Ko se je pesem v studiu radia Ognjišče zaključevala še v zadnjih tonskih podrobnostih smo Nado Žgur povabili k pogovoru.
Vsak otrok ima svoje poslanstvo
Nada Žgur: »S pesmijo »Tkalec življenja« hočemo dopovedati ljudem, kako čudovita stvar je, ko je novo življenje stkano. To beremo tudi v psalmih, beremo kako čudovita so Božja dela in mislim, da je višek Njegovega stvarstva človek, kot to najdemo v Svetem pismu. Čutili smo, da se moramo odzvati vabilu svetovne kampanje »40 dni za življenje«, ki traja že deset let. In z veseljem povem, da je že 10.300 in še nekaj otrok prav skozi ta projekt rešenih splava. Z evidenco, s sledenjem se ve, kateri otroci so tako rekoč izmoljeni. Zakaj gre? Razmišljali smo, kako se organizirati in se odločili, da gremo na mesto žalosti. V Ljubljani je to mesto na žalost tudi na Šlajmarjevi ulici, kjer delajo umetne, medicinske splave. Nas to zelo boli. Vemo, kako pri tem trpijo otroci, mamice se zelo redko pri tem zavedajo, v kaj se spuščajo. Čeprav so to morda odrasle žene, ki imajo doma morda že dva, tri otroke in morda ne verjamejo, da bi lahko preživele še enega. Vsak otrok ima svoje poslanstvo v življenju in ni vprašanje ali bo za otroka, ki je spočet, vredno in dovolj kakovostno. Za nas je vsak otrok poslan z namenom.«
Z molitvijo izprosimo življenje
Nada Žgur: »Začeli smo 23. septembra in končamo 1. novembra, smo na Šlajmarjevi ulici vsak dan od šestih zjutraj do osemnajstih zvečer. Na spletni strani www.40dnizazivljenje je objavljen terminski koledar, tabela, kjer se lahko prijavijo. Drugače pa je vsak molivec dobrodošel, kadarkoli. Lahko se mimo pripelje na kolesu, se zaustavi za trenutek, zmoli »desetko rožnega venca«, prebere le psalm, vse je dragoceno. Res potrebujemo molivce. Imamo čudovite panoje s čudovitimi mislimi o življenju, imamo tudi panoje, na katerih piše, da želimo pomagati vsakemu dekletu, ženi. Vsak molivec podpiše Izjavo miru, ki ga zavezuje k tihi, zbrani molitvi. Ne odgovarjamo na morebitne provokacije. Držimo se javnega reda. Po podpisu omenjene izjave molivec dobi knjigo, v kateri je dnevni program molitev, vsak dan namreč molimo v določen namen. Posameznik se potem sam odloči, koliko časa lahko v molitvi ostane z nami. Gospod nas potrebuje, nas ubožce in zna iz tega narediti nekaj lepega.«
Še zadnji blagoslov v molitvi pred odhodom otročka v smrt
Nada Žgur: »Velikokrat srečam ljudi, ki občudujejo to, kar počnemo, vendar je pri mnogih prisoten predsodek pred javnim izpostavljanjem, kaj se bom kazal. Pa ne gre za to, mi smo v mnogih primerih z molitvijo na kraju žalosti še zadnji blagoslov ali zadnja točka upanja za mamico, za otročka, ki gre v smrt. Verjamemo, da so to stiki med Bogom in vsako posamezno mamico. Najprej to. Dogaja se tudi to, ker je v bližini bolnišnica, da nas pride kdo, kljub morda drugačnim nazorom, prosit za molitev v pomoč pri razpletu težkih porodov, ko se kaj zaplete. Medicinski delavci vidijo, da vztrajamo v molitvi. Mi se trudimo, da je naša molitev globoka, čim bolj iskrena in izročilna, da Bog uspe delovati po molitvi. Moram pohvaliti hrvaške molivce, kjer so skupine po štirideset ljudi, ki stojijo pred bolnišnicami in vemo, da so na Hrvaškem zdravniki, ki so prenehali delati s splavi. Vanje je prodrla logika splava, vse do globin njihovih misli. Splavov ne vidimo, dogajajo se zadaj, mnogokrat tudi na skrivaj. To so stvari, ki jih človek ne prenese videti.«
Kot človeštvo imamo kolektivno odgovornost za življenje. Gospod nas je stkal v globini materinega telesa. Pesem »Tkalec življenja« nas dviga in povezuje. Z njo želimo približati poslušalcem to kampanjo, pobudo tudi skozi glasbo.