HE Boštanj
Naša najdaljša reka
| 22.03.2016, 10:34 Blaž Lesnik
Slovenija je bogata z vodami. Reke na štirih petinah našega ozemlja odtekajo v porečje Donave. To so tudi naše največje in najdaljše reke: Sava, Drava, Mura in Kolpa. Porečje je ozemlje, s katerega voda odteka v isto reko. Povodje rek Soče, Vipave, Reke, Dragonje in Rižane, ki se stekajo v Jadransko morje, pa predstavlja eno petino slovenskega površja. Povodje je ozemlje, s katerega voda odteka v isto morje, jezero ali manjši vodotok.
Reka, ki je v celoti dolga kar 947 km, po slovenskem ozemlju pa teče 221 km, je najdaljša reka v Sloveniji. Sava ima dva povirna kraka, vendar navadno štejemo Savo Dolinko kot njen glavni krak. Izvira v Zelencih, čudovitih smaragdno zelenih jezercih pri Ratečah. Čeprav je Savin drugi krak povezan s slapom Savica, pa je prepričanje, da tam izvira, zmotno. Sava Bohinjka namreč nastane, ko se Jezernica iz Bohinjskega jezera po manj kot 100 metrih združi z majhno reko iz doline Voje - Mostnico. Enotna Sava se začne na sotočju v skoraj 100 m globoki dolini pod Radovljico.
Sava je vir kakovostne pitne vode za okrog 20 odstotkov slovenskega prebivalstva. V preteklosti je igrala pomembno vlogo pri rečnem prometu, danes pa predstavlja velik energetski potencial, ki je v veliki meri še neizkoriščen. Na zgornjem odseku Save so že zgrajene vse tri hidroelektrarne (Moste, Mavčiče in Medvode), na spodnji Savi pa so od načrtovanih zgrajene Vrhovo, Boštanj, Blanca in Krško. Hidroelektrarna Brežice je v gradnji, Mokrice pa še v načrtu.