Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Kardinal dr. Franc Rode v studiu Radia Ognjišče (foto: Petra Stopar)
Kardinal dr. Franc Rode v studiu Radia Ognjišče | (foto: Petra Stopar)

Kardinal Rode o nujnosti ureditve odprtih vprašanj z državo

Utrip Cerkve v Sloveniji | 20.04.2025, 15:20 Petra Stopar

»Bog premaguje kraljestvo smrti in vzpostavlja neminljivo življenje,« je v velikonočnem voščilu v pogovoru za Radio Ognjišče dejal kardinal Franc Rode. S tem, ko je Bog obudil Križanega, je po njegovih besedah pokazal, da zadnja beseda ni beseda smrti, ampak oznanilo ljubezni in Božje moči, ki premaguje smrt. V oddaji Utrip Cerkve v Sloveniji je nekdanji ljubljanski nadškof spregovoril tudi o perečih odprtih vprašanjih med Cerkvijo in državo.

Verska vzgoja, duhovna oskrba v bolnišnicah in vojski

Kardinala Rodeta smo v studiu gostili ravno na 19. obletnico konzistorija, na katerem ga je papež Janez Pavel II. sprejel med kardinale. Le nekaj časa pred tem, leta 2004, je bil razglašen temeljni Sporazum med RS in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih. Od takrat se po oceni kardinala na področju odprtih vprašanj žal ni naredilo ničesar, med drugim pri urejanju področja verske vzgoje in izobraževanja. 

»Zastavlja se vprašanje religiozne izobrazbe v naših šolah. Človek ne more verjeti, da na tem področju vlada taka zadrtost in tako očitno kršijo pravice staršev, kar zadeva versko in moralno vzgojo njihovih otrok. Nekdanji francoski predsednik Nicolas Sarkozy je nekoč dejal: Vsaka vlada, ki ignorira, omalovažuje ali zavrača etično, duhovno in religiozno dediščino svoje domovine, se obnaša zločinsko do svoje lastne kulture. Tega danes ne boste slišali od naših politikov, političnih forumov, predvsem določene tendence,« je dejal o stanju v Sloveniji.

V zvezi z odprtim vprašanjem na področju šolstva še ocenjuje: »Nikakor nismo naredili nobenega koraka naprej, kljub temu, da je bilo predvideno in celo obljubljeno, da bodo pogovori tekli naprej in da se bo iskalo določeno rešitev. Žal odgovorni v Cerkvi za to niso imeli dosti posluha in še danes kaže, kot da si ne upajo odpreti tega vprašanja, moram reči. Razumem, sem malo kritičen, ampak je upravičeno biti nekoliko kritičen glede tega vprašanja.«

Nikakor nismo naredili nobenega koraka naprej, kljub temu, da je bilo predvideno in celo obljubljeno, da bodo pogovori tekli naprej.

Nadaljeval je z duhovno oskrbo v vojski in bolnišnicah, ki sicer zadovoljivo poteka, a nima nobene pravne podlage. »Obstaja samo zaradi dobre volje sedanjih oblastnikov. En drug pa bo rekel 'tile vojaški kurati in vse to, proč, tega ne maramo, mi smo laična država' ... ne vem, kakšne izgovore bi lahko imeli,« opozarja, zato bi bilo treba po njegovem vso duhovno oskrbo formalizirati. Omenil je še potrebo po ureditvi finančne pomoči za obnavljanje cerkva in drugih sakralnih spomenikov. Stanje po župnijah je po mnenju kardinala sicer zgledno, a spet odvisno od županov. »V Sloveniji je 90 odstotkov spomenikov v cerkveni lasti in za te spomenike, ki so last pravzaprav slovenskega naroda, ki so slovenska kultura, je odgovorna tudi država, ne samo Cerkev.«

Zastavlja se vprašanje religiozne izobrazbe v naših šolah. Človek ne more verjeti, da na tem področju vlada taka zadrtost in tako očitno kršijo pravice staršev, kar zadeva versko in moralno vzgojo njihovih otrok. 

Kardinal Franc Rode
Kardinal Franc Rode © Janez Kotar

O ločenosti Cerkve in države

Ob tem poudarja, da vatikanski sporazum predvideva prijateljske odnose med Cerkvijo in državo ter da je zaželeno sodelovanje na področjih, ki zadevajo skupno dobro za državljana. Žal pa nekateri pri nas kar naprej govorijo o ločenosti Cerkve in države. »Sama ločitev seveda v tem smislu, da država skrbi za svoja področja, Cerkev za svoje, država se ne bo vmešavala, kot se je vmešaval svoj čas cesar Jožef II., npr. koliko sveč se bo prižgalo na oltarju pri maši? To pa ne pomeni, da sta vsak zase in da se ignorirata, to pa bi bila pravzaprav izključitev. Tisti, ki najbolj poudarjajo ločitev Cerkve in države – izločitev Cerkve iz slovenske družbe, slovenske javnosti – to je v njihovih prispevkih. Preberite kakšna pisma bralcev v Delu ali Dnevniku ali kjerkoli, kjer je zadaj ta misel 'fuori, ven, vi ste državljani druge kategorije, nimate kaj, država je ateistična'. Ne, ni res. Država je nevtralna in ne sme imeti nobenih stališč glede tega.«

Celotnemu pogovoru s kardinalom, ki je spregovoril tudi o krizi krščanske kulture in vere v Evropi, vojni v Ukrajini in upanju, ki ga prinaša jubilejno leto, lahko prisluhnete na naši spletni strani ali med podcasti oddaje Utrip Cerkve v Sloveniji. 

"Naj svetloba Vstalega Kristusa prežene temine srca in duha"

V svojem velikonočnem voščilo je kardinal Rode med drugim poudaril: »Na velikonočni dan kristjani slavimo zmago življenja nad silami smrti, kot pravi velikonočna hvalnica na veliko soboto zvečer. Nocoj so po Kristusovi smrti in vstajenju poravnani računi med Bogom in človekom. On je namreč za nas večnemu Očetu Adamov dolg poplačal in s svojo krvjo izbrisal zadolžnico prastare krivde. Tako se nam odpirajo z veliko nočjo, z Jezusovim vstajenjem, obzorja novega, nesmrtnega življenja. Naše bivanje dobi končno svoj smisel, svojo lepoto. Kot pravi isti velikonočni slavospev: Nič nam ne bi koristilo, da smo se rodili, ko ne bi imeli sreče, da smo odrešeni za večno življenje. Po vsem tem zmagoslavju, ki preveva velikonočno bogoslužje, razumemo željo Cerkve, naj svetloba slavno Vstalega Kristusa prežene temine srca in duha. Svetloba v naših srcih, v naših pogledih, v naših obrazih – to je tisto, kar je pravzaprav velikonočno sporočilo. Bog je obudil Križanega. Zadnja beseda ni beseda smrti, ampak oznanilo ljubezni in Božje moči, ki premaguje smrt. To je zagotovilo življenja brez konca. Jezus ni bil obvarovan pred smrtjo, kot tudi mi nismo obvarovani pred smrtjo, toda Bog ga je obudil, ker je ljubitelj življenja in ni dopustil, da bi imela zadnjo besedo smrt. V svoji mogočnosti Bog premaguje kraljestvo smrti in vzpostavlja neminljivo življenje. Velikonočni prazniki nas vabijo k razmišljanju, sprejemanju te skrivnosti.«

Tako se nam odpirajo z veliko nočjo, z Jezusovim vstajenjem, obzorja novega, nesmrtnega življenja. Naše bivanje dobi končno svoj smisel, svojo lepoto.

Utrip Cerkve v Sloveniji
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«