Bo desnica sposobna najti skupnega kandidata brez strankarske hipoteke? (3.del)
Spoznanje več | 12.12.2022, 10:07 Rok Mihevc
Rezultat super volilnega leta je takšen kakršen je, tudi zato, ker se desnica ne more med seboj konsolidirati. Kako pristopiti k temu problemu, da napak, ki smo jih delali 30 let, ne bi delali še 30? O tem in še čem, smo spregovorili v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« z moralnim teologom dr. Ivanom Štuhecem.
Borut Pahor kot zgled politika, »ki se je izoblikoval«
Štuhec upa, da se bodo počasi vsi skupaj kaj naučili iz napak. Kot zgled omeni odhajajočega predsednika Boruta Pahorja, ki je v slovenski politiki ravno tako 30 let, »ampak v njegovem jeziku, govoru in komunikaciji zlepa ne bomo našli izrazov, s katerimi bi svoje politične nasprotnike pošiljali v penzijo ali kamorkoli drugam ali jih kakorkoli negativno opredeljeval. Vsi ga poznamo, jaz ga poznam še izpred 30 let, ko je bil mlad politik in še zelo samozavesten in tudi samovšečen, ampak skozi vsa ta leta se je naredil in izoblikoval. In danes, ko odhaja s tega položaja, lahko rečemo, da je državnik.«
V Pahorjevem jeziku, govoru in komunikaciji zlepa ne bomo našli izrazov, s katerimi bi svoje politične nasprotnike pošiljali v penzijo ali kamorkoli drugam ali jih kakorkoli negativno opredeljeval.
Pošten in odprt dialog znotraj različnih smeri
Po njegovem mnenju je eden izmed problemov, ki ga imajo politiki na desnem polu, da preko medijev komunicirajo na neprimeren način. »In to velja za vse, ne samo za enega.« Težava po njegovih besedah je tudi v tem, da desni pol nima svojega »političnega boga« z razliko od levega, ki ga ima. »In zato je na desnem polu edina pot, kako lahko prideš do poenotenja, pošten in odprt dialog znotraj različnih smeri in struj, ki jih ima. In poenotenje v tistih stališčih, ki so pomembna za vodenje države, slovenske politike ali politike s pozicije opozicije. Ta kultura manjka in se je ni gojilo, se je ne goji in posledice so natanko to, da eden ali drugi politik reče en stavek, ki ga vsi mediji pograbijo in teden dni obračajo gor in dol in naredijo celo zgodbo. Kot je npr. ta, da je NSi že v naročju Goloba in bo šla v vlado.«
Merilo iz pozicije moči je popolnoma nesmiselno
Opozarja tudi na neenaka merila na desnem polu. »Nekaj, kar ena stranka sme delati, druga naj ne bi smela in podobne neumnosti. Vsaka stranka je kot stranka suverena in katere odločitve bo sprejemala, je njena stvar. Ne more zdaj ena stranka diktirati drugi in ji sugerirati kaj naj počne in kaj ne. Imeti merilo na ta način, kdo je šibkejši, kdo je močnejši, iz pozicije moči, je popoln nesmiseln in nikamor ne pelje.«
Na desnem polu je edina pot, kako lahko prideš do poenotenja, pošten in odprt dialog znotraj različnih smeri in struj, ki jih ima.
»Predsednico države nam je določil Milan Kučan«
Dotaknil se je tudi predsedniških volitev in presenetljivih odstotkov, ki jih je dobil Anže Logar. Prepričan je, da nam je predsednico države določil Milan Kučan. Tako kot je določil Turka in Jankoviča, je določil tudi Natašo Pirc Musar. »Njegov angažma je vedno ključnega pomena. Drugi moment, da smo dobili predsednico in ne predsednika, pa je to, da se je Logar moral ukvarjati s tem, kako vzpostaviti distanco do svojega predsednika v stranki. Že v samem izhodišču je to ne kredibilno in neverodostojno. Če si delal celo svojo politično kariero v stranki SDS in si bil zunanji minister, boš seveda v javnosti težko dosegel to distanco.«
Niti besede o Logarjevih zunanjepolitičnih izkušnjah
Kljub temu, da se je Logar v tej smeri trudil, ni bilo nobene oddaje, kjer ga ne bi o tej stvari spraševali, je v oddaji dejal Štuhec. »Nikoli pa ga niso vprašali o njegovih zunanjepolitičnih izkušnjah, niso ga obravnavali kot popolnoma samostojno politično osebo, ki nastopa zdaj v kampanji za vlogo, ki ne bo povezana z eno politično stranko, ker predsednik ni strankarski človek. To je Pahor v dveh mandatih dobro dokazal in vsak, ki mu bo sledil, se bi moral tega držati in to kulturo še izboljšati. Te hipoteke Logar ni mogel stresti s svojih ramen.«
Skupni kandidat brez strankarske hipoteke?
Zato je tu tudi vprašanje, ali ne bi bilo veliko bolj modro, če bi desna sredina poiskala skupnega zunanjega predstavnika ali kandidata za predsednika države, ki ne bi imel nobene strankarske hipoteke, je prepričan. »Zato, ker je v Sloveniji na žalost razširjena miselnost, da so stranke nekaj slabe, da so vse iste, da jim ne gre za nič drugega kot za oblast in si delijo potico, do katere pridejo. In ta negativna konotacija do strank je breme tudi za kandidata. Recimo, Nataša Pirc Musar je ves čas govorila, da ni strankarski človek, a po svoji ideološki usmeritvi se točno ve, blizu katere stranke je.«
Večina županov je začela ugotavljati, da je bolje, da so nestrankarski. Ker jih ta hipoteka stranke bremeni in to je posledica tega, da vsi, ki ne marajo demokracije, ves čas večstrankarsko demonizirajo.
Demoniziranje strank
Politična nezrelost v Sloveniji se po njegovem mnenju kaže tudi v tem, da se stranke po eni strani demonizira, po drugi pa se neprestano voli nove obraze, ki nimajo za sabo nobene strukture. To se odraža na lokalnih volitvah. »Večina županov je začela ugotavljati, da je bolje, da so nestrankarski. Ker jih ta hipoteka stranke bremeni in to je posledica tega, da vsi, ki ne marajo demokracije, ves čas večstrankarsko demonizirajo. In ta dediščina nekdanjega enostranskega komunističnega sistema se na prikrit način nadaljuje in protagonisti tega so akterji partijskega sistema ter njihovi sledilci, ki so predvsem prisotni v tem, kar danes imenujemo nova levica. Vse to skupaj je Logarju onemogočalo prodor v levo sredino. Res pa je, da je dosegel soliden rezultat.« Iz takega kapitala v nekem daljšem obdobju ne moreš kaj bistveno narediti, če ne narediš hitro, je še dejal Štuhec. »In kaj lahko naredi hitro? Ne prav dosti.«