Božič v vojni
Novice | 24.12.2022, 08:35 Marjana Debevec
Povsem drugače kot v mnogih Zahodnih državah, bodo božič praznovali v državah, kjer divja vojna ali jih pesti huda revščina. Poklicali smo v Ukrajino in Sirijo. Posebej doživet pa je božič vsako leto v Sveti deželi, ki tudi še vedno ostaja nemirno območje.
Izrael po dveh letih strogih ukrepov proti covidu-19 med letošnjimi božičnimi prazniki znova pričakuje več deset tisoč obiskovalcev. Po napovedih ministrstva za turizem, bi državo v tem času lahko obiskalo približno 120.000 romarjev. Iz Svete dežele poročajo tudi, da je več kot 5000 kristjanov dobilo prepustnico za obisk Betlehema v teh prazničnih dneh.
Medtem pa božič v strahu pričakujejo na nekaterih vročih delih sveta. V Ukrajini veliko ljudem primanjkuje elektrike in posledično ogrevanja, večkrat tudi vode in hrane. Zato se bodo lahko poistovetili z razmerami, v katerih se je rodil Jezus. »Tudi Marija in Jožef sta bila v izgnanstvu, bila sta v mrazu, nista imela svetlobe, vendar se je Jezus vseeno rodil. Ne glede na to, da mogoče zunanje stvari ne bodo tako prisotne, upam in molim, da se bo res Jezus rodil v srcih Ukrajincev in prinesel pravi mir, notranji mir,« je za naš radio pred dnevi poudarila sodelavka Karitas Mira Milavec.
Povedala je, da so čim več ljudem v Harkovu poskušali preskrbeti peči na drva. Hvaležna je tudi za donacijo s strani slovenskega zunanjega ministrstva, »da smo lahko več kot 400 družin obdarili s hrano, ki bo bolj božična; ne samo tista osnovna, ampak božična.«
Robert Chelhod: Ljudje res skoraj nimajo več upanja
Podobna, a še težja je situacija v bolj oddaljeni Siriji, ki so jo mediji skoraj povsem pozabili. Inflacija skokovito narašča, ljudje so izgubili upanje, narod počasi umira, je za naš radio dejal fokolarin Robert Chelhod iz Alepa. »Srce ti joka, ko jih gledaš. Mnogi, predvsem mladi moški, poskušajo zapustiti državo. Družine so razdeljene, ker so nekateri tukaj, drugi tam. Ljudje res skoraj nimajo več upanja.«
Zaradi embarga ne morejo uvažati nobenih surovin. Posledično ni kurilnega olja in goriva. Ulice so prazne. »Mrzlo je. Po domovih ni ogrevanja, ker ni kurilnega olja. Mogoče ga je kupiti le na črnem trgu, kjer pa je za ljudi veliko predrago.«
Sirija sicer ima svojo nafto, vendar je vsa v rokah tujcev, predvsem ZDA. Božič bodo praznovali v revščini, z najmanj kar je sploh mogoče.