Srečal sem otroke, ki se ne zmorejo več nasmehniti
Novice | 21.12.2022, 20:01 Marjana Debevec
Na poti razločevanja imamo po papeževih besedah na razpolago več orodij pomoči. Pri današnji katehezi je omenil nauk Cerkve in Božjo besedo. Pomagata nam namreč razlikovati med Božjim glasom v nas in drugimi glasovi, ki pritegnejo našo pozornost.
Bog prinaša mir
Božji glas se nikoli ne vsiljuje, je spoštljiv in diskreten. Samo v miru namreč lahko prepoznamo pristna hrepenenja, ki jih je Gospod položil v naša srca. Božja Beseda pa nam prinaša tudi nov pogled na naše življenje.
»Vzemite evangelij, vzemite Sveto pismo v roke - pet minut na dan, ni treba več. Nosite s seboj majhen žepni evangelij. In mogoče na poti ali drugje preko dneva preberite odlomek. Pustite, da se Božja Beseda približa srcu. Boste videli, kako se bo vaše življenje spremenilo.«
Pomislimo na ukrajinske otroke
Nekaj dni pred božičem je papež Frančišek vsem zaželel, da bi se zaustavili ob jaslicah in zrli sveto družino. Jezus se je rodil v mrazu, Njegov pogled nas spodbuja h gradnji bolj bratskega sveta, je poudaril sveti oče.
Pustite, da se Božja Beseda približa srcu. Boste videli, kako se bo vaše življenje spremenilo.
Romarjem s Poljske je spregovoril o njihovi tradiciji, da za božič pustijo prazen prostor za nepričakovanega gosta. »Letos bodo to mesto zasedli mnogi begunci iz Ukrajine, katerim ste tako velikodušno odprli vrata vaših domov. Naj Božji Sin, ki se je rodil v Betlehemu, napolni z ljubeznijo vsakega od vas, vaše družine in vse, katerim pomagate. Naj prinese mir vsem ljudem dobre volje.«
On the Feast when God became a child, let‘s think of the Ukrainian children suffering so much because of this war. Let‘s think of the Ukrainian people deprived of the basics to survive, and let us #PrayTogether to the Lord that He might bring them #peace as soon as possible.
— Pope Francis (@Pontifex) December 21, 2022
Mira Milavec: Najhuje to, da nismo svobodni
V Ukrajini ljudje še vedno pogosto nimajo elektrike, ogrevanja, interneta vode in najosnovnejšega za preživetje. Po besedah sodelavke Karitas Mire Milavec pa je za mnoge ljudje najhujše to, da niso svobodni. »Gre za nesvobodo, v kateri živi veliko ljudi pod okupacijo, ki so resnično preganjani. Brez teh zunanjih stvari, kot na primer, da ni vedno elektrike in vode, se da preživeti. Svoboda je pa zelo pomembna za človeka. In mislim, da je trenutno to zelo velika bolečina. Po drugi strani je pa zelo težko sprejeti to, kar se dogaja ukrajinskemu narodu.«
Milavčeva je poudarila, da bodo letos lahko v resnici podoživeli Jezusovo rojstvo. Tudi takrat namreč v štalci ni bilo ogrevanja in luči. »Jezus pa se je vseeno rodil. Ne glede na to, da mogoče zunanje stvari ne bodo tako prisotne, upam in molim, da se bo res Jezus rodil v srcih Ukrajincev in prinesel pravi mir.«
Papež: Združimo se v molitvi za mir
Na Božič, ko je Jezus postal otrok, je papež našo misel usmeril predvsem na ukrajinske otroke, ki tako trpijo zaradi vojne. »Ko sem jih srečal, se večina med njimi ni bila več sposobna nasmehniti. Ko otrok izgubi sposobnost nasmeha, je to strašno. Ti otroci v sebi nosijo tragedijo te vojne, ki je tako nečloveška in tako kruta.«
Papež nas je povabil, naj za božič mislimo na ukrajinski narod, ki je brez luči, ogrevanja in najosnovnejših stvari. Spet nas je povabil k molitvi za mir, kar je njegovo vabilo ob skoraj vsakem nastopu.
In these difficult times we are living, let us respond in faith to the appeals the Holy Spirit is directing to us, that we might give the proof of our #solidarity to the people we meet and who count on our fraternal support.
— Pope Francis (@Pontifex) December 20, 2022