Dr. Tomo Virk: Branje me je vedno osrečevalo
Naš gost | 29.11.2022, 08:27 Mateja Subotičanec
»Starejši ko sem, bolj vidim, kako so me knjige skozi življenje oblikovale. Oblikuje nas seveda marsikaj, družina, družba, okolje, prijatelji s katerimi se družimo... A tudi knjige so takšne prijateljice, s katerimi se družimo in dale so mi neko obzorje, oblikovale so vrednote in ta vpliv je trajen...«
Tako je v soboto v oddaji Naš gost o branju in knjigah, svoji veliki ljubezni, spregovoril akademik dr. Tomo Virk, redni profesor za primerjalno književnost in literarno teorijo na Filozofski fakulteti.
In kako odgovarja tistim, ki pravijo da knjiga ni več zanimiva?
»Včasih ni bilo radia, televizije ... in ljudje so pač veliko brali. Neumno bi bilo, da bi danes zahtevali, da mora biti enako. Danes se prosti čas pač preživlja drugače. Bolj je problem v tem, da se ta celovita kultura spreminja in zato se spreminja tudi naš način razumevanja, naš pogled na svet, naši odnosi do drugih ljudi. Vse to zgubja neko globino...«
»Literarno branje zahteva osredotočenost. Literarno branje je poglobljeno branje. In poglobljeno branje pomeni, da zadev ne dojemamo zgolj površinsko, ampak v kompleksnosti vse to reflektiramo.«
»Danes je za marsikoga celo nuja zgolj površno branje, nabiranje čim več informacij, ki pa niso dobro predelane. In to ne zadeva samo spoznavnega procesa, ampak zadeva tudi odnose med ljudmi, ki so postali površni, na daljavo, na distanco, skozi masko, še predenj je prišel Kovid. In to je problematično.«
O vrenju in času velike duhovne spremembe
V osemdesetih letih je vse vrelo in to vrenje nam je na koncu prineslo samostojno državo. Akademik dr. Tomo Virk je bil takrat urednik Revije 2000. V oddaji je povedal, da je sam ta čas občutil kot čas velike duhovne spremembe ...