Kako hitro smo zagovorniki naravnih zakonov obtoženi homofobije
Slovenija | 30.09.2022, 06:00 Marta Jerebič
Državni zbor bo o spremembah družinskega zakonika razpravljal danes, glasoval pa bo v torek. Na Radiu Ognjišče smo že večkrat opozorili na posledice teh sprememb. O njih smo govorili tudi v oddaji Pogovor o. Poslanka Nsi Iva Dimic je ob tem povedala, da je predsednik odbora za delo Miha Kordiš poskušal narediti vse, da katoličani v državnem zboru ne bi prišli do besede. Dogajanje je označila za kristjanofobijo. Predsednik Družinske pobude Tomaž Merše pa je spregovoril o tem, kako so mu zagovorniki sprememb v usta polagali besede, ki jih ni izrekel.
Matični parlamentarni odbor je spremembe družinskega zakonika obravnaval 14. septembra. »Iz civilne družbe je bilo povabljenih precej več podpornikov zakona kot tistih, ki razmišljamo drugače. Sam odbor praktično ni povabil nikogar z nasprotne strani. Opozicijske stranke so morale poskrbeti, da smo bili sploh nekateri povabljeni,« je povedal predsednik Družinske pobude Tomaž Merše in ob zlorabah besed papeža Frančiška v hramu demokracije povedal še svojo izkušnjo. Ena od poslank koalicije mu je podtikala stališča, ki jih ni izrekel: »Ampak ker smo predstavniki civilne družbe dobili pet minut na začetku, se je potem lagala poljubno in nam pripisovala stvari, ker nihče ni mogel več ugovarjati.«
Poslanka Iva Dimic je opozorila na to, kako hitro smo zagovorniki naravnih zakonov obtoženi homofobije. »Moti me, da se danes že kakršnokoli drugačno mnenje o porokah istospolnih in posvojitvah otrok v take skupnosti dojema kot nestrpnost. Temu smo bili priča tudi na zadnji seji odbora. Kot mati petih otrok lahko rečem, da me zelo žalosti, da naj bi to očitno pomenilo, da naenkrat ne smemo več govoriti o največjih koristih otroka, ker bi s tem lahko užalili dve odrasli osebi. In v vsaki taki zadevi, na katero opozoriš, si homofob. Tudi nam staršem ni lahko v taki družbi.«
Tudi stroka zapada pod vpliv ideologije ali pa se posamezniki ne oglašajo zaradi številnih oblik strahu pred kariernim, družbenim ali finančnim oškodovanjem. A po drugi strani je torkov shod pokazatelj, da prihaja do prebujenja. »Veseli me da raste število ljudi, ki se zavedajo, da so naši otroci ogroženi in ki so pripravljeni za to tudi nekaj storiti. Hkrati se mi zdi pomembno sporočilo tega mirnega shoda, da spoštujemo vsakogar, da nikogar ne sovražimo, da pa ne dovolimo ogrožanje svojih otrok,« je še povedal Merše.
Katera so najpogostejša zavajanja, ki se pojavljajo v razpravi? Prisluhnite tudi celotni oddaji.