Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Franc Šuštar (foto: Katoliška cerkev)
Ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Franc Šuštar | (foto: Katoliška cerkev)

Škof Šuštar: Priti v cerkev je stvar vere

Oddaje | 05.09.2021, 09:00 Petra Stopar

Župniki v teh dneh seznanjajo družine z vpisom k verouku, k temu pa spada tudi obiskovanje nedeljske svete maše. Že pred epidemijo covida-19 in zaprtjem države del veroučencev in staršev nedeljske maše ni obiskoval. Kako otroke, mladino in družine pripeljati nazaj v cerkev? »Gre za problem vere. Ali nekdo veruje, da se Jezus pri sveti maši daruje in da je to najsvetejša daritev? To nam Jezus ponuja, nikogar pa ne prisili. Vsak je povabljen, da bi to sprejel,« odgovarja ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar.

Spomnil je na dogodek, ko je Jezus apostolom postavil vprašanje 'Ali hočete oditi tudi vi?'. »Tako mogoče tvega to vprašanje tudi človeku v današnjem času - 'Ali hočeš oditi tudi ti?'. Mogoče je to zahtevna stvar, ampak mislim, da je stvar vere. Ali znam ceniti ta dar sv. maše? Spomnim se misli arškega župnika, ki je rekel, da če bi ljudje vedeli, kaj se dogaja pri sv. maši, bi tako drli v cerkev, da bi pohodili drug drugega, pa bi postavili stražo pred vrata,« je dejal škof v pogovoru za Radio Ognjišče in tednik Družina.

Verouk pa nam po škofovih besedah pomaga, da bi spodbujali to vero in ji prinesli vsebino, izobrazili ljudi o skrivnostih svete maše in posameznega zakramenta: »To je kot nekakšna šola. Je pa kateheza hkrati uvajanje v molitev in sprejemanje teh zakramentov. Epidemija nam torej tudi pokaže, kako je z našo vero. Ali res verjamem, ali upam proti upanju, kot je rekel Pavel, ali pa se ob priložnosti umaknem, in si mislim, saj se ne da, saj se mene to ne tiče, saj gre lahko tudi drugače.«

Upam tudi, da bodo verniki, ki cenijo sveto mašo, vstopili v to vero ter bodo sol, seme in kvas še za druge ljudi, ki so se mogoče v tem času oddaljili.

In kaj storiti? »Mislim, da je osnovna stvar zopet povezanost z Bogom. Znova je treba poiskati poti, da bi poglobili svojo vero, da bi pomnožili tudi molitev. Pa ne mislim samo tisto skupno ustno molitev, ampak tisto molitev, ki pomeni prisotnost z Bogom, eno nenehno komunikacijo, da bi zaživeli skupaj z Bogom. Občestvo Cerkve, župnije, lahko tu človeku pomaga, je zgled in opora. Upam tudi, da bodo verniki, ki cenijo sveto mašo, vstopili v to vero ter bodo sol, seme in kvas še za druge ljudi, ki so se mogoče v tem času oddaljili,« je še poudaril škof.

Oddaje
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...