STA – zakaj v državni lasti? Agencije so sicer večinoma v lasti medijev!
Novice | 03.05.2021, 15:15 Tadej Sadar
Vprašanja o medijski svobodi so pri nas dobila krila, ob mednarodnem dnevu svobode tiska pa še steroide za zajtrk, kosilo in večerjo.
1. Že bežen pogled v lastniško strukturo tiskovnih agencij vrne informacijo, da so te predvsem v lasti medijev (ne države!, kot je to pri nas) in to bi morala biti osnovna tema, ko govorimo o medijski svobodi.
2. S pojmom »medijska svoboda«, kot tudi s pojmom »svoboda«, se zadnje čase preveč opleta. Problematiziranje vsake svobode brez konkretnih primerov, bi moralo pri poslušalstvu vedno sprožiti odziv neverodostojnosti.
3. Tudi na Radiu Ognjišče pripravljamo novice in imamo skupino izredno marljivih novinarjev, ki dnevno pripravi približno 50 novic, od katerih jih polovico pripravijo sami, brez tiskovne agencije, kar zame predstavlja osnovni temelj za svobodo novinarstva. To in pa dejstvo, da se uredniki ne mešamo v njihovo delo.
4. Dr. Viktor Frankl je zapisal, da bi kip svobode na eni strani ZDA potreboval kip odgovornosti na drugi. Občutek imam, da mnogi novinarji, ki danes kričijo o medijski svobodi, ne vedo točno o čem govorijo, namreč pripraviti kakovosten članek oziroma novico, pomeni zapustiti udobno in toplo pisarno in iti na teren, ter osebno preveriti kaj je res in kaj ne.