Rok Čakš: Kaj je glavni greh Aleksandre Pivec? Prenočevanja ali koalicija z Janšo?
Slovenija | 14.08.2020, 07:38 Rok Mihevc Tanja Dominko
»Aleksandra Pivec se je znašla na tnalu osrednjih medijev, ker je skupaj s stranko potencialno šibka točka v Janševi koaliciji in ona osebno kot predsednica stranke zdaj plačuje ceno.« Tako je v oddaji »Pogovor o« aktualno dogajanje okoli DeSUS-a komentiral urednik portala Domovina.je Rok Čakš.
Pivčeva na tnalu osrednjih medijev
Kaj je po njegovem glavni greh Aleksandre Pivec? Prenočevanja, ali to, da se je znašla v koaliciji Janeza Janše? »Če bi bile prenočitve greh, potem je nadgreh tega nedvomno afera SRIPT, ki je bila v političnem smislu mnogo bolj problematična, a je bila zaradi takratne politične konstalacije leve koalicije, mnogo manj medijsko dimenzionirana, kot so zdaj ti njeni politični izleti po Sloveniji. Pivčeva se je znašla na tnalu osrednjih medijev, ker je skupaj s stranko potencialno šibka točka v Janševi koaliciji in ona osebno kot predsednica stranke zdaj plačuje ceno.«
Stranko so afere spremljale od nekdaj, razlika je samo v tem, ali se stranka nanje odzove enotno, jih zdrži in gre naprej, ali pa se del vplivnih centrov moči na neki točki odloči, da bo nekoga žrtvoval v domnevno svojo korist.
Žrtvovali so svež obraz stranke
Nesodelovanje Pivčeve s svojo poslansko skupino jo je stalo ugleda znotraj stranke. »Gre za pragmatično oceno poslanske skupine, da jim bo v prihodnje lažje preživeti brez nje na čelu kot pa z njo. To so storili pod vtisom te nekaj tedenske medijske gonje, v kateri so ocenili, da je najbolj varen izhod, da se ji počasi zahvalijo za sodelovanje in poskušajo preživeti brez nje. Od tu je ta antagonizem. Ta pragmatizem je stranko spremljal že pred pol leta, ko so Pivčevo kot svež, simpatičen in potencialno dolgoročno zanimiv obraz za DeSUS imenovali na čelo stranke in se tako nepričakovano zahvalili dolgoletnemu predsedniku Karlu Erjavcu.«
Kaj pa serija afer nekdanjega predsednika Erjavca?
Očitek poslanske skupine je, da je DeSUS postal stranka afer pod vodstvom Pivčeve. Zanimiva ocena, glede na to, kaj vse je bremenilo Karla Erjavca. »To je samo eden izmed izgovorov v situaciji, ko jim primankuje resnih argumentov za to, kar so storili v odnosu do predsednice stranke. To je svojevrsten precedens v slovenski politiki in takšnega upora poslanske skupine proti vodstvu stranke še nismo doživeli.« Ob tem je spomnil na serijo zgodb Erjavca v katere je bil vpleten, posebej znamenitih kant, bil je tudi podpisnik pogodbe s Patrio in podobno. »Stranko so afere spremljale od nekdaj, razlika je samo v tem, ali se stranka nanje odzove enotno, jih zdrži in gre naprej, ali pa se del vplivnih centrov moči na neki točki odloči, da bo nekoga žrtvoval v domnevno svojo korist.«
Stranka je v izredno težkem položaju, kamor jo je pripeljal odsluženi predsednik Erjavec.
Stranka z dolgo tradicijo, ki nima več prepoznavnih obrazov
S kom lahko stranka preživi naprej? Po mnenju Čakša so pred stranko sami slabi scenariji, en je slabši od drugega. »Stranka je v izredno težkem položaju, kamor jo je pripeljal odsluženi predsednik Erjavec. Zdaj so žrtvovali svež obraz Pivčeve in po svoje je zanimivo, da stranka s tako dolgo tradicijo sodelovanja v vladi, nima izoblikovanih več prepoznavnih in retorično sposobnih obrazov, ki bi to stranko lahko vodili. Edini, ki se tu ponuja kot nekakšen gasilec je minister za zdravstvo Tomaž Gantar, ki je po drugi strani na zelo zahtevnem resorju, kjer se lahko njegova javnomnenjska priljubljenost, ki je ta čas visoka, hitro obrne. Opcije za DeSUS so slabe, še posebej, če se zgodijo predčasne volitve.«
Trezna ocena poslancev k sodelovanju v vladi še naprej
Meni, da znotraj poslanske skupine, kjer je dejanska moč stranke, prevladuje trezna ocena, da je smiselno sodelovanje s to vlado še naprej. »Da se skuša doseči tiste vsebinske cilje, ki so na dosegu roke. To pomeni demografski sklad, zakon o dolgotrajni oskrbi, usklajevanje pokojnin in podobno. In šele, ko bo čas za to, pred volilce stopiti z uresničenimi vsebinskimi cilji in z nekim novim obrazom stranke, ki bi se medtem lahko vsedel in bi stranko konsolidiral. Na prvi pogled se ponuja Tomaž Gantar ali pa nov obraz, ki se sicer gradi na dolgi rok.«
Vidimo, da je na sploh praksa te vlade, da se javno med seboj podpirajo in so solidarni drug do drugega, morebitne spore pa rešujejo za zaprtimi vrati. Da pa bi se Janša vmešaval v proces spora stranke, ni za pričakovati.
Janša kot šef podpira sodelavko Pivčevo, v spor stranke se ne vmešava
Na vprašanje, ali Pivčeva lahko ostane kmetijska ministrica, Rok Čakš odgovarja, da je to eden od mogočih kompromisov v trikotniku vodstva stranke, poslancev in premierja Janeza Janše. »Je pa res, da je šibka točka tega scenarija v tem, da bo leva opozicija to izkoristila za interpelacijo, kar pomeni, da jo bodo morali lastni poslanci braniti v Državnem zboru. V tem primeri bi jim kdo gladko lahko očital dvoličnost.« Pa vloga predsednika vlade Janeza Janše? »Videti je, da Pivčevo podpira kot ministrico. Na relaciji šef sodelavka oz. znotraj koalicije. Vidimo, da je na sploh praksa te vlade, da se javno med seboj podpirajo in so solidarni drug do drugega, morebitne spore pa rešujejo za zaprtimi vrati. Da pa bi se Janša vmešaval v proces spora stranke, ni za pričakovati. Je preveč izkušenj politik, da bi si kaj takega dovolil. Po mojem mnenju bo počakal, da se znotraj DeSUS-a skristalizira, kdo bo iz te situacije izplaval, potem pa se bo s tistim nadalje pogovarjal o tistih delih, ki so pomembni za delovanje koalicije.«