Ivan Štuhec: Še politični slepec vidi, da gre za načrtno rušenje vlade
Slovenija | 13.08.2020, 09:30 Rok Mihevc Alen Salihović
Oči javnosti so te dni uprte v stranko DeSUS, kjer se vse bolj maje stolček predsednice Aleksandre Pivec. Tej temi smo pozornost namenili tudi v oddaji »Pogovor o«, v kateri smo osvetlili dogajanje kot ga vidijo nekateri komentatorji. Eden teh je bil prof. dr. Ivan Štuhec.
DeSUS se vrača k starim stricem
Dr. Štuheca preseneča odnos znotraj stranke do predsednice in predsednice do njenih ključnih organov in ljudi. »Zdi se mi, da je notranja komunikacija eden izmed razlogov, da so se spravili tako daleč, kot so se. DeSUS ima na čelu stranke končno nekoga, ki ima dovolj političnega čuta, zna nastopati in bi lahko potegnila stranko tudi iz zgolj upokojenske populacije še kam drugam. Skratka, Pivčeva je tista, ki bi lahko iz te stranke nekaj naredila. Zdaj se stranka vrača nazaj k starim stricem in to za njo ni najboljša pot in rešitev.« Zdi se mu čudno, da stranka Pivčeve ni bolj zaščitila, po drugi strani pa je po njegovem mnenju tudi sama naredila nekaj napak. »Ena ključnih je bila komunikacija, tu se je sama malo zaštrikala.«
Popolnoma jasno je, da se v Sloveniji nekatere politike ščiti kot severne medvede. To je potrdil tudi nekdanji urednik Dela Urbas, ki je povedal, da nekatere niso smeli obravnavati tako kot druge.
Zaenkrat nihče ne problematizira stranke v koaliciji
Na vprašanje, kako dogajanje vpliva na vlado, Štuhec odgovarja, da po prvih izjavah očitno nihče ne problematizira DeSUS-a v koaliciji. »Stranka kot stranka verjetno ne misli izstopiti iz koalicije, se pa odpirajo nekatere zadeve. Kajti stališče, da ideoloških tem ne bomo odpirali, je nevzdržno. Ker se neprestano odpirajo te teme, če ne od koalicijskih partnerjev, pa jih mediji. Temu se ne moreš izogniti, to je sestavni del politike. Tudi s tega zornega kota je naivno pričakovati in gledati, da se na tej točki stvari ne bodo zaostrovale.«
Nekatere politike se v Sloveniji ščiti kot severne medvede
Dotaknili smo se tudi dvojnih meril medijev. »Popolnoma jasno je, da se v Sloveniji nekatere politike ščiti kot severne medvede. To je potrdil tudi nekdanji urednik Dela Urbas, ki je povedal, da nekatere niso smeli obravnavati tako kot druge. Tu se postavlja vprašanje, kakšna avtonomija novinarstva je v Sloveniji, če Kučana ali Jankoviča ne smeš obravnavati tako kot Janše. Te avtonomije novinarji nimajo in je absurdno, da se sklicujejo na to. To, kar je naredila Pivčeva je mačji kašelj v primerjavi s tem, kar dela Jankovič. Pa nihče ne problematizira tega, da je še vedno ljubljanski župan.«
Pri rušenju sedanje vlade s strani medijev je paradni konj postala javna RTV. Je tista, ki tako rekoč sistematično skuša destabilizarati vlado, kar sploh ni njena naloga.
Strogo ločiti funkcijo od privatnega življenje je problematično
O koruptivnih dejanjih Štuhec meni, da je slovenska družba tu zelo sprevržena. »Če hočeš imeti na nivoju ministrov in vlade kvalitetne ljudi, jih moraš dobro plačati. Stalno problematiziranje plač vodstvenih kadrov je najbolj perverzna zgodba, ki jo imamo. V tujini je tako, da mora politik imeti visoko plačo, da ni koruptiven. Če pa je, je njegove politične kariere konec. To, da moraš na nek način strogo ločiti funkcijo od privatnega življenja, je z mojega vidika problemtično. Tudi v monarhični državi vedno nastopa cela družina, ki je vključena in pod udarom. Pri nas pa smo prišli do tega, da družina ne sme igrati nobene vloge pri političnem življenju svojega člana. Popolnoma razumem Pivčevo, da je kdaj vzela svoje otroke zraven, saj je veliko odsotna. Družina zato trpi in družine politikov so posebej na udaru. S tega vidika se mi ne zdi nič sporno, če bi kdaj kdo od politikov kombiniral svoje privat življenje z javno funkcijo. S tem, da potem res ne more na državni račun živeti družina, to mora biti strogo ločeno.«
Pri rušenju vlade s strani medijev je paradni konj postala javna RTV
Štuhec je komentiral tudi sile iz ozadja in opozicijo. »Nobena od opozicijskih strank nima alternativnega voditelja, še manj alternativni program. Naj se odločijo, kaj hočejo v Sloveniji narediti. Recimo, ena Šarčeva vlda v dveh letih ni naredila tega, kar je Janševa v dveh mesecih. Njihov glavni problem je, da ne vedo kaj bi radi, oz. edino kar bi radi je, da so proti Janši. To pa je že izčrpano do skrajnosti. Janša pa z vodenjem sedanje koalicije dokazuje, da je sposoben politik. Pri rušenju sedanje vlade s strani medijev je paradni konj postala javna RTV. Je tista, ki tako rekoč sistematično skuša destabilizarati vlado, kar sploh ni njena naloga. Lahko je kritična do vlade, ne sme pa je destabilizirati. So bili poskusi, kako zrušiti sedanjo koalicijo prek SMC in zdaj preko DeSUS, to lahko vidi tudi politični slepec. Ker je šlo za to, me toliko bolj čudi, da DeSUS in Pivčeva niso bili bolj modri pri reagiranju na to situacijo, ki je bila sproducirana s strani nacionalke. Po drugi strani pa lahko rečemo, da ima Pivčeva kratko politično kilometrino in je na nek način ta položaj podcenjevala.«