Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Koronavirus (foto: Pixabay)
Koronavirus | (foto: Pixabay)

V Sloveniji še ne moremo govoriti o epidemiji novega koronavirusa

Slovenija | 08.03.2020, 19:35 Helena Križnik

Slovenija še zdaleč nima epidemije novega koronavirusa. To zagotavlja direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje Nina Pirnat. A okužb je vse več. Za zdaj je v državi zabeleženih 16 primerov. Jutri bo razmere pretresal Svet za nacionalno varnost. Da bi zajezili širjenje, so pristojni prepovedali vse večje javne prireditve v zaprtih prostorih.

Vsi dozdajšnji primeri povezani s prihodom iz tujine

Pirnatova močno upa, da bomo v Sloveniji epidemijo novega koronavirusa preprečili. »V Sloveniji so vsi primeri, ki smo jih obravnavali do zdaj, povezani s prihodom iz tujine oziroma z visoko rizičnim stikom z bolnikom, ki je prinesel bolezen iz tujine.«

Šarec trdi, da upošteva navodila in priporočila stroke

Zaradi širjenja okužb bo prvi delovni dan prihajajočega tedna v znamenju seje Sveta za nacionalno varnost. Mnogi menijo, da bi ga moral premier v odhajanju Marjan Šarec sklicati že veliko prej. Sam je prepričan, da je pravi trenutek napočil zdaj. »Svet za nacionalno varnost se bo seznanil s poročilom ministra za zdravje, kakšna je situacija. Moram povedati, da upoštevamo navodila in priporočila stroke.«

Šabeder poziva: Varnost zdravja prebivalstva je na prvem mestu

V Sloveniji so zaradi novega koronavirusa prepovedane javne prireditve v zaprtih prostorih, na katerih se lahko zbere več kot 500 ljudi. Na ministrstvu za zdravje svetujejo tudi razmislek o smiselnosti prireditev z manjšim številom ljudi. Odpovedanih je že bilo več koncertov in predstav, nekateri dogodki so prestavljeni, svoja vrata je predčasno zaprl sejem Dom v Ljubljani. A ukrepa nekateri ne upoštevajo. »Imamo informacijo, da so bili odprti določeni klubi v Ljubljani in drugod, zbralo se je več kot 500 ljudi, predvsem mlada populacija. To so zaprti prostori, stiki so v teh prostorih zelo tesni,« je razočaran Šabeder. Vse vabi k odgovornemu ravnanju. »Pozivam lokale, ustanove, dvorane in ostale, naj striktno upoštevajo uredbo. Razumem, da lahko in bo zaradi tega nastala gospodarska škoda, a zaščita in varnost zdravja prebivalstva sta na prvem mestu.«

Kaj bo s praznikom v Planici in pokalom Vitranc?

Veliko je ugibanj o usodi planiškega praznika. Za zdaj se priprave na svetovno prvenstvo v poletih v dolini pod Poncami nadaljujejo. A razmere se hitro spreminjajo. »Z organizatorji smo se že pogovarjali, ena od možnosti je, da bi prireditev potekala brez gledalcev,« pojasnjuje državna sekretarka Simona Repar Bornšek. Končne odločitve o tem še ni, prav tako ne, kaj bo s pokalom Vitranc v Kranjski Gori. Ta bi morala najboljše alpske smučarje z vsega sveta pozdraviti prihodnji konec tedna.

Vrtci in šole za zdaj ostajajo odprti

Ni malo tistih, ki ocenjujejo, da bi bilo treba zapreti vrtce in šole. A Pirnatova pravi, da gre za nesorazmeren ukrep. »Zapiranje vrtcev in šol je epidemiološko lahko zelo učinkovit ukrep, kadar se okužba toliko razširi, da s tem prenos okužbe preprečimo. V času, ko virus ne kroži v populaciji, se moramo vprašati, zakaj bi vrtce in šole, kjer primerov ni, zapirali, kaj bomo s tem povzročili otrokom, staršem in vsej skupnosti.« Kot je dodala, tako ne gre.

Slovenija, Novice
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...