Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Koronavirus (foto: Pixabay)
Koronavirus | (foto: Pixabay)

V Sloveniji še ne moremo govoriti o epidemiji novega koronavirusa

Slovenija | 08.03.2020, 19:35 Helena Križnik

Slovenija še zdaleč nima epidemije novega koronavirusa. To zagotavlja direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje Nina Pirnat. A okužb je vse več. Za zdaj je v državi zabeleženih 16 primerov. Jutri bo razmere pretresal Svet za nacionalno varnost. Da bi zajezili širjenje, so pristojni prepovedali vse večje javne prireditve v zaprtih prostorih.

Vsi dozdajšnji primeri povezani s prihodom iz tujine

Pirnatova močno upa, da bomo v Sloveniji epidemijo novega koronavirusa preprečili. »V Sloveniji so vsi primeri, ki smo jih obravnavali do zdaj, povezani s prihodom iz tujine oziroma z visoko rizičnim stikom z bolnikom, ki je prinesel bolezen iz tujine.«

Šarec trdi, da upošteva navodila in priporočila stroke

Zaradi širjenja okužb bo prvi delovni dan prihajajočega tedna v znamenju seje Sveta za nacionalno varnost. Mnogi menijo, da bi ga moral premier v odhajanju Marjan Šarec sklicati že veliko prej. Sam je prepričan, da je pravi trenutek napočil zdaj. »Svet za nacionalno varnost se bo seznanil s poročilom ministra za zdravje, kakšna je situacija. Moram povedati, da upoštevamo navodila in priporočila stroke.«

Šabeder poziva: Varnost zdravja prebivalstva je na prvem mestu

V Sloveniji so zaradi novega koronavirusa prepovedane javne prireditve v zaprtih prostorih, na katerih se lahko zbere več kot 500 ljudi. Na ministrstvu za zdravje svetujejo tudi razmislek o smiselnosti prireditev z manjšim številom ljudi. Odpovedanih je že bilo več koncertov in predstav, nekateri dogodki so prestavljeni, svoja vrata je predčasno zaprl sejem Dom v Ljubljani. A ukrepa nekateri ne upoštevajo. »Imamo informacijo, da so bili odprti določeni klubi v Ljubljani in drugod, zbralo se je več kot 500 ljudi, predvsem mlada populacija. To so zaprti prostori, stiki so v teh prostorih zelo tesni,« je razočaran Šabeder. Vse vabi k odgovornemu ravnanju. »Pozivam lokale, ustanove, dvorane in ostale, naj striktno upoštevajo uredbo. Razumem, da lahko in bo zaradi tega nastala gospodarska škoda, a zaščita in varnost zdravja prebivalstva sta na prvem mestu.«

Kaj bo s praznikom v Planici in pokalom Vitranc?

Veliko je ugibanj o usodi planiškega praznika. Za zdaj se priprave na svetovno prvenstvo v poletih v dolini pod Poncami nadaljujejo. A razmere se hitro spreminjajo. »Z organizatorji smo se že pogovarjali, ena od možnosti je, da bi prireditev potekala brez gledalcev,« pojasnjuje državna sekretarka Simona Repar Bornšek. Končne odločitve o tem še ni, prav tako ne, kaj bo s pokalom Vitranc v Kranjski Gori. Ta bi morala najboljše alpske smučarje z vsega sveta pozdraviti prihodnji konec tedna.

Vrtci in šole za zdaj ostajajo odprti

Ni malo tistih, ki ocenjujejo, da bi bilo treba zapreti vrtce in šole. A Pirnatova pravi, da gre za nesorazmeren ukrep. »Zapiranje vrtcev in šol je epidemiološko lahko zelo učinkovit ukrep, kadar se okužba toliko razširi, da s tem prenos okužbe preprečimo. V času, ko virus ne kroži v populaciji, se moramo vprašati, zakaj bi vrtce in šole, kjer primerov ni, zapirali, kaj bomo s tem povzročili otrokom, staršem in vsej skupnosti.« Kot je dodala, tako ne gre.

Slovenija, Novice
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.