Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Nadškof Stanislav Zore (foto: Katoliška Cerkev)
Nadškof Stanislav Zore | (foto: Katoliška Cerkev)

Nadškof Zore za Družino: Boli me bolečina v očeh žrtev

Cerkev na Slovenskem | 24.01.2020, 12:37 Marjana Debevec

V postopkih obravnave primerov spolnih zlorab gre za to, da pridemo do resnice in pravice, je v intervjuju za tednik Družina dejal predsednik Slovenske škofovske konference, ljubljanski nadškof Stanislav Zore. Obenem pa je poudaril, da so njegova vrata žrtvam zlorab vedno odprta.

"Opravičil sem se jim in se jim znova opravičujem"

»Narediti moramo vse, kar je mogoče, da bi preprečili spolne zlorabe in zaščitili otroke in mladoletne«, je v intervjuju za Družino poudaril nadškof Zore. Povedal je, da so bili, kolikor mu je znano, vsi prijavljeni primeri obravnavani po smernicah, ki so veljale v tistem času. Te se sproti spreminjajo v skladu z navodili iz Vatikana. Zatrdil pa je tudi, da globoko sočustvuje z žrtvami. »Kar so doživele, je strašno. Boli me bolečina, ki jo vidim v njihovih očeh in v njihovih besedah. Opravičil sem se jim in se jim znova opravičujem«, je zapisal nadškof Zore. Žrtve je spodbudil, naj prijavijo, kaj se jim je zgodilo, in s tem pomagajo, da čim bolje poskrbijo za to rano na njihovem življenju in na telesu Cerkve. Posledice sramotnega obnašanja nekaterih sobratov po besedah nadškofa Zoreta nosi celotna Cerkev. Pot ozdravljenja je po njegovem najprej v obravnavi vsake prijave, ki naj bi jo pripeljali do sodbe. Druga pot pa je pot osebnega in skupnega spreobrnjenja.

Zaradi upada števila duhovnikov se spreminja sodelovanje z laiki

V pogovoru se je nadškof Zore dotaknil tudi prihajajočih volitev novih članov župnijskih pastoralnih svetov. Po njegovih besedah se v zadnjih letih tudi zaradi upada števila duhovnikov spreminja sodelovanje med duhovniki in laiki na župnijah. »Če so v preteklosti laiki naredili tisto, česar niso mogli narediti duhovniki, je danes stvar obrnjena. Duhovniki bodo naredili tisto, česar laiki po svojem krstnem poslanstvu ne morejo narediti,« je poudaril nadškof Zore in dodal, da bo župnija v tem procesu vedno manj postajala servisni prostor za verske potrebe ljudi in vedno bolj občestvo, ki ga bo vsak gradil in oblikoval s svojimi darovi in sposobnostmi. Celoten pogovor z nadškofom Stanislavom Zoretom najdete v zadnji številki Družine.

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca, Cerkev po svetu
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Peš romanje je lepa priložnost za umiritev hitrega tempa življenja (photo: Pixabay) Peš romanje je lepa priložnost za umiritev hitrega tempa življenja (photo: Pixabay)

Zemljevid svetoletnih poti z vabilom na romanje

V svetem letu smo, ki nas s svojim geslom vabi, da poživimo upanje v sebi. Obenem pa geslo nakazuje, da gre za proces, približevanje končnemu cilju, ki živi v srcu vsakega človeka. Zato smo vsi ...