Jože BartoljJože Bartolj
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Duhovnik (foto: Pixabay)
Duhovnik | (foto: Pixabay)

Je Cerkev sposobna iskrenega dialoga?

Cerkev na Slovenskem | 11.01.2020, 11:15 Marjana Debevec

Na Teološki fakulteti v Ljubljani so v sredo pripravili mednarodno znanstveno konferenco o vrnitvi zaupanja v Cerkev po odkritju spolnih zlorab. Geštalt trenerka, asistentka na Katedri za pastoralno in oznanjevalno teologijo Iva Nežič Glavica je govorila o prizadetosti celotnega občestva Cerkve zaradi zlorab s strani nekaterih duhovnikov.

Iva Nežič Glavica se je spraševala, kako povrniti zaupanje v Cerkev. »Pasiven odziv in pomanjkanje iskrenih besed s strani vodstva Cerkve zlasti v nas starših sproža različne čustvene odzive: od globokega razočaranja, prizadetosti, nezaupanja, občutka nemoči, apatičnosti, do ogorčenosti in jeze«, pravi Nežičeva, ki dodaja, da se ob tem starši odzovejo različno: nekateri zaradi ljubezni do Cerkve spolne zlorabe slepo zanikajo, ali pa jih doživljajo kot napad nanjo; drugi so apatični ali pa se pridružijo tistim, ki zgolj napadajo storilce. »Iz tega razloga si želim, da bi bila Cerkev sposobna iskrene komunikacije in dialoga.«

Ko namreč v neki župniji pride do suma spolne zlorabe, se v občestvu pojavi veliko odprtih vprašanj, neizgovorjenih besed in razklanost: eni so za, drugi proti storilcu. »Vse to zahteva večplasten pristop in sodelovanje tako duhovnikov kot tudi laikov, terapevtov, socialnih delavcev, pravnikov, itd.«. Zato predlaga ustanovitev škofijskih kriznih timov, »ki bi mogli ranjenemu občestvu na primer v obliki ljudskega misijona z nagovori, pričevanji, molitvenimi srečanji, delavnicami, filmi, raznimi skupinami za samopomoč ter podeljevanjem zakramentov oblikovati varen prostor dialoga. S tem bi na celosten način pomagali pri ozdravljenju župnije.«

Po njenih besedah naj bi starši najprej začeli pri sebi. »In kot mama v prvi vrsti čutim odgovornost, da svoje otroke zavarujem od spolnih zlorab tako v Cerkvi, kot tudi drugod: v športnih klubih, šolah, dijaških domovih. Zelo pomembno je, da se v družini z otroki, seveda primerno njihovi ravni, od malega naprej odkrito pogovarjamo o odnosu do telesa, spolnosti in tudi spolnih zlorabah.« V Cerkvi pa se preventiva po besedah Nežičeve začne s formacijo kandidatov v bogoslovju in katehetov, da bodo celostno izobraženi, pa tudi z delavnicami za otroke in mladostnike. Sredina znanstvena konferenca je bila le majhen korak v iskanju načinov za zaščito otrok in odgovorov, kako si Cerkev lahko znova povrne zaupanje.

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...