Se v bolezni zatekate k svetnikom ali tistim, ki še čakajo na čast oltarja?
Cerkev na Slovenskem | 21.01.2020, 13:05 Marta Jerebič
O tem, zakaj je to pomembno, bodo jutri na svojem letnem srečanju govorili bolnišnični duhovniki. Zbrali se bodo na Dobrovi pri Ljubljani. Letno srečanje bolnišničnih duhovnikov že 32. leto organizira voditelj Medškofijskega odbora za pastoralo zdravja msgr. Miro Šlibar.
»V Sloveniji nas je v 27 bolnišnicah okoli 30 bolnišničnih duhovnikov. Povečini imajo svoje župnije in potem obiskujejo še bolnike po bolnišnicah,« je povedal msgr. Šlibar. Srečanje je predvsem priložnost za izmenjavo izkušenj, letos tudi o tem, koliko se bolniki v času bolezni zatekajo k svetnikom.
»Premalo se zatekamo, nekateri narodi se veliko bolj,« pravi p. dr. Andrej Pirš, ki spodbuja, da bi se priporočali predvsem slovenskim svetniškim kandidatom. »Nujno potreben za sam proces je čudež. Brez tega nekdo ne more biti razglašen za svetnika.« Kar nekaj ljudi se zateka k Božjemu služabniku dr. Antonu Strletu, ki se je rodil prav na današnji dan pred 105 leti. »Nekateri so tudi uslišani, zelo redko to sicer sporočijo. Imamo tudi en primer, ki bi ustrezal tem kriterijem čudežev, nekako na meji je,« je še povedal p. Pirš, ki je tudi postulator njegovega postopka.
K Strletu in drugim svetnikom se je ob sinovi bolezni zatekala tudi družina sodelavke Marjane Debevec. »Zatekanje k svetnikom in blaženim v času sinove bolezni je bilo za našo družino kot nekakšno priporočanje starejšim bratom in sestram, ki pravzaprav v nebesih čakajo, da nam pomagajo. Obenem pa tudi veliko veselje in na nek način milost, da smo lahko bolje spoznali njihovo življenje, ki nam je vzor na tej naši poti.«
V Cerkvi v Sloveniji je trenutno odprtih 13 postopkov za razglasitev blaženih oz. svetnikov za skupaj 67 kandidatov.