Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Slovenskim domoljubom, kako živeti iz samega sebe!

| 23.11.2011, 14:45 Jože Bartolj

Kolikšen je celotni slovenski dolg, točno ne ve – nihče! Časopis Finance je pred letom dni zapisal, da znaša dolg slovenskih podjetij, prebivalstva, bank in države, 69 milijard € , sedaj se približujemo 75 milijardam, dolg se povečuje eksponentno. V letu ali dveh bo dosegel 100 milijard. Sprožil se je finančni stampedo, vendar je nespodobno, da kritiziramo druge, začnimo pri sebi! Dolg lahko odplača le tisti, ki nekaj izdela in dobro proda, ostali le trošijo. Dolg bo še naprej naraščal in vprašanje je, če se bo Slovenija sploh kdaj izvila iz tega stanja.

Znašli smo se v katastrofalnem finančnem stanju, kako naprej, trenutno ne ve nihče!

Zadolževali smo se postopoma. Pravi vzrok leži v preteklosti. Pri nas je bil namreč pred 70 leti prekinjen naravni razvoj in se zato nismo razvijali kot Avstrija, ki izhaja iz istih zgodovinskih korenin. Slovenija je zdaj demokratična država, ki se mora naučiti samostojnosti, vendar je ranjena. Vstopila je v resnični svet, vendar je brez moči, je na razpotju, kako naprej pa zopet ne ve nihče!

Slovenija se še ni naučila živeti iz samega sebe. Zaradi katastrofalnega stanja in negativnih trendov, nam préti bankrot, oblika samoukinitve ali status vazalne državice. Stanje bo še slabše, konkurenca bo še hujša, še težje bo zaslužiti kruh in krize zlepa ne bo konec, če sploh. Pred nami je nemirno obdobje in ničesar ne bo mogoče zadržati, celo osebno imetje utegne postati breme, brez koristi! Kriza je nastajala dolgo, zaželeno okrevanje bo zahtevalo mnogo let, celo nekaj generacij pri pogoju, da začnemo zavoženo stanje spreminjati takoj.

Slovenija je izčrpana, brez tekmovalnih sposobnosti, industrija je izrinjena na rob enakopravnega sodelovanja, slovenski delavec že vrsto let ni več partner, postaja hlapec, zgolj delovna sila, ki tekmuje z nerazvitim svetom. Pred našimi očmi usiha slovensko proizvodno gospodarstvo, ukinja se dediščina, kot temelj nacionalnega obstoja. Slovenci postajamo statisti, porinjeni pred TV ekrane, na obrobje opazovanja, zapovedana je servilnost in podložništvo podivjanim kapitalistom, ki jih ščiti država. Deset tisoči mladih izobraženih ljudi, ki vsako leto prihajajo iz šol, želijo vizijo ter delo s spodobnim plačilom in dostojanstvom, a nimajo uspeha.

Slovenija je imela še pred leti številne odlične izdelke s katerimi je vznemirjala svetovni trg, sedaj pa je postala nepomemben storitveni partner. Sprožila se je celo amputacija šolstva, sicer pa, le zakaj bi se izobraževali, če ostajamo brez lastne industrije, lastnega sistemskega znanja in tudi spodobnega dobička? Ukinili smo lastno njivo za spodobno preživetje svojih ljudi, to zdaj dobivamo iz tujine. Stanje je kritično, saj prav inštitucije, ki bi se morale zavzemati za nacionalno dostojanstvo, molčijo. Komaj verjetno. Morala, vrednote? Ni jih več!

Rojevanje vzrokov

Vzroki ležijo v načinu vodenja države. V zgolj dveh desetletjih so se sesuli največji industrijski proizvodni sistemi, ki so omogočali relativno homogenost gospodarstva in socialno varnost. Vodenje so prevzeli nesposobni ljudje, ki so jih usmerjali politiki in izčrpavali vsakokratni vladi všečni in pohlepni posamezniki, ki so v načinu lastninjenja državnega kapitala, to priložnost razumeli kot lastno materialno korist, pridobljeno s prevaro. Brez vizije, pogleda naprej, ni mogoče zasnovati ničesar. Večkratni premier Janez Drnovšek ni bil naklonjen vizijam, ni ga zanimal razvoj po zgledu razvitih držav: Bil je ekonomist, zato je proizvodnjo usmerjal predvsem v storitve, kar je bila enostavna rešitev, vendar dolgoročno usodno škodljiva. Iskanje razvoja je prepustil ekonomistom, ekonomski fakulteti ter bankam. Tako je Drnovšek sprožil izjemno škodljiv proces; intenzivno izobraževanje ne-proizvodnih poklicev, ki nimajo nobenega vpliva na nastajanje dodane vrednosti. Istočasno je pospešil usihanje zanimanja za tehniške poklice, ki izključno ustvarjajo dodano vrednost. Ta je osnova vsega, tudi preživetja nacije, česar se zavedajo vse razvite države, razen slovenskih politikov.

Ti niso hoteli prisluhniti resnici, da temelji sodobno gospodarstvo predvsem na proizvodni industriji, lahko tudi na storitveni industriji velike zahtevnosti. Ti pa temeljita na inovacijah, ki zagotavljajo izvoz kakovostnih izdelkov. Pravi prihodek se skriva predvsem v prodaji sistemskega znanja in ne kaj prida v elementih, dodelavnih poslih in komponentah! Pri nas pa je zmagoval storitveni lobi in tako je Slovenija začela drseti v brezno.

Taka politika je povzročila pomanjkanje inženirjev, brez katerih ni mogoče pričakovati ničesar, razen poti navzdol, v bedo in siromaštvo. Posledice so vidne. Nastal je absurd, tisti ki ustvarja dodano vrednost, je slabše plačan od tistega, ki jo jemlje. V razvitem svetu je ravno obratno. Zaradi tega so tehnični kadri leta zapuščali industrijo in odhajali v storitveni sektor, industrija je začela hirati, ostajati brez ljudi, brez razvojne strategije, programov in novih izdelkov, saj ni imela več sposobnega strokovnega kadra, sploh pa ne primernega dotoka mladih. V razvitih državah so vedno, kar iz šolskih klopi pritegnili ljudi v gospodarstvo, pri nas se celo diplomantov otepamo. Nerazumljivo, nelogično in komaj verjetno. A tu zgodba še ni končana. Tudi politiki so večinoma prihajali iz storitvenega lobija, zato so poskrbeli za približno tretjino višje investicije v tem sektorju kot v industriji. S tem so bankam, državi in posredno državljanom povzročili usodni udarec, kar je spet slovenska anomalija in nerazumna politična odločitev. Bo za to kdo prevzel odgovornost? Verjetno nihče!

Če sestavimo vse pretekle »politične smernice«, dobimo današnje stanje! Zavračanje razvoja industrije se je maščevalo v krizi storitvenih aktivnosti, ki niso dovolj inovativne, konkurenčne in imajo nizko dodano vrednost. Prav tako niso sposobne prevzeti večjih finančnih bremen, to zmore le inovativna industrijska proizvodnja izdelkov, še bolje, tehniški sistemi. A pri nas v storitveni Sloveniji, je spet drugače. To kaže, da žal še nismo vstopili v postindustrijsko družbo. V krizah se izkažejo prav proizvodne industrije, kot npr v Nemčiji, ki je sposobna ohranjati finančno stabilnost in pozitivno gibanje družbenega blagostanja, ostalo so zgolj puhlice.

Posledice razvojnega zaostajanja

Mikroprocesorska tehnologija je v zadnjih letih povsem spremenila trg in tržne zahteve, vstopili smo v informatizirano družbo, ki se kaže v industrijski proizvodnji praviloma v popolni robotizaciji, mnogi izdelki se izdelujejo avtomatično, nekaterih produktov se človek sploh ne dotakne, niti jih več ne vidi. Rojevajo se nove generacije produktov in sistemov, ki prehitevajo družbeno zavest. Z desetletji dolgim zamikom zaostajajo storitve, tako tudi storitvena Slovenija, ki je že postala predvsem sekundarni proizvajalec rezervnih delov, izvajalec dodelavnih poslov, ročnih spretnosti in to ne na Kitajskem ampak v srcu Evrope! V Sloveniji ni več sistemskega znanja, ker so take industrije v nedavni preteklosti prodali ali ukinili, s čimer so ukinili tudi naše sistemsko znanje, kot duhovni kapital Slovenije, kar je v polnem nasprotju s prakso v tujini.

Sodobna družba si mora prizadevati, da proizvaja lastne industrijske izdelke in tudi ustvarja lastno sistemsko znanje. Pri tem mora poskrbeti, da so njeni izdelki sposobni spopadanja s konkurenco. Samo tako lahko kakovost produkta narašča, se veča njegova cena in s tem tudi dodana vrednost. To lahko omogočimo le s stalnim popravljanjem ali inoviranjem izdelka v celotnem proizvodnem procesu. Prav to pa predstavlja sodobno jedro nastajanja dodane vrednosti in odpira nova delovna mesta. To je sodobno gonilo družbe in bistveno mesto za investicije. Družba, ki nima vizije, ne more usmerjati in ne delovati. Industrijske razvojne vizije so edina logična osnova za določanje vseh ostalih družbenih vizij. Vse drugo so iluzije in inovacijski inženirji s sodelavci so edini strategi in generatorji razvoja, ne samo izdelkov, ampak posredno tudi celotne družbe. Bančniki z ekonomisti so le spremljajoči partnerji, še bolje serviserji.

Slovenija potrebuje vizijo in spodbude

Kot prvo, v preteklosti smo pokazali, da znamo snovati in proizvajati odlične industrijske izdelke. Sposobni smo izdelati še boljše in še bolj konkurenčne produkte in to mora postati bistven strateški cilj v katerega moramo verjeti in vanj usmeriti vsa sredstva in znanja, ki jih imamo.

Kot drugo, izvesti je potrebno inventuro proizvodnega gospodarstva ter odbrati tista področja, kjer je največja verjetnost za penetracijo trgov z našimi izdelki, s čimer bi ponovno sprožili proces sodobnega snovanja, proizvajanja in trženja novih produktov, znanja in slovenske kakovosti. Tako bi spet nastajalo slovensko sistemsko znanje in le tako lahko zaslužimo denar, s katerim bomo potem vračali in zmanjševali dolg.

Kot tretje, sprožiti moramo resetiranje industrije z novimi ljudmi ter ustanoviti novo vladno ustanovo, na primer ministrstvo za industrijo ali za nove, sodobne tehnologije, saj je stanje alarmantno! Poleg skrbi za sodobne tehnologije, bi morala ta ustanova prevzeti tudi skrb za razvoj tehničnega šolstva in stanovskih združenj po zgledu visoko razvitih držav, saj so prav strokovna združenja najbolj pomemben sogovornik v odločitvah vsake sodobne države, kjer pričakujemo sinergijo. Vodenje take institucije lahko prevzamejo le strateško sposobni inženirji z znanjem in izkušnjami, saj morajo prevzeti odgovornost za usmerjanje gospodarskega razvoja, posredno pa tudi za blagostanje prebivalcev.

Zaključni sklepi po slovensko

V vrhu vladnega sistema potrebujemo strokovne, predvsem pa razvojno usmerjene politike, ki so sposobni drznih ukrepov in ambicioznih ciljev, ne pa preplašene ljudi. Potrebujemo novo paradigmo: opustiti vse kar nas zavira in vključiti vse, kar nam omogoča preboj v uspešno družbo. Prihodnost zahteva odločne ljudi, ki imajo vero v znanje in znanost, se zavzemajo za napredek in razvoj lastnega naroda ter verjamejo v ustvarjalnost slovenskega človeka. Skromnost, plahost in neodločnost, niso atributi prihodnosti, pač pa le prepričanje, da zmoremo tekmovati z razvitim svetom. Rešiti se moramo zgrešene storitvene Slovenije, vstopiti moramo v svet sodobne industrijske družbe kot enakopravni partnerji evropske družine narodov.

Slovenija je gospodarski sistem, ki je manjši od srednje velike multinacionalke, je pa obvladljiv če ga vodijo pošteni, strokovno sposobni in poslovno spretni ljudje. Ne morem si predstavljati, da te naše čudovite dežele v kateri se srečujejo vrednote treh največjih svetovnih kultur, ne bi bilo mogoče obvladovati tako, da bi Slovenija postala model sodobne industrijsko razvite družbe, ki je sposobna, po Trubarju, »stati inu obstati v osrčju Evrope,« kot suveren narod? Začeli smo z Romani, skoraj tisočletje z Germani, a le dvajset let dolgo s tajkuni, ki lastnim ljudem ponujajo zgolj sramoto in samoukinitev. Ali smo si to res zaslužili?

Več komentarjev na Casnik.si

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...