Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Diskriminatorni odnos do zagovornikov klasične družine

| 03.07.2010, 15:43 Marjana Debevec

V javnosti še vedno odmeva vroča razprava o predlogu družinskega zakonika. Zapletlo se je na torkovi seji odbora za delo, družino in socialne zadeve. Predsednica odbora Andreja Črnak Meglič se je namreč odločila, da na sejo ne bo več vabila vodjo civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleša Primca. Kot razlog je navedla njegovo merjenje časa, ki so ga za predstavitev svojih argumentov porabili razpravljavci.

Ni bila kršena nobena pravica

Za mnenje o tem smo povprašali dva opozicijska poslanca in štiri koalicijske. Od slednjih se je odzval samo Dejan Levanič iz SD. Poudaril je, da je ta tema zelo občutljiva in da je razprava bolj postala medsebojno obtoževanje, predvsem na račun manjše skupine ljudi. Na vprašanje, ali se mu zdi prav, da predsednica odbora na sejo ne bo več vabila Aleša Primca pa Levanič odgovarja: »Jaz ne bi rekel, da je bila tukaj kršena kakšna pravica, zaradi tega, ker je to suverena pravica predsednice odbora. Bila je omogočena javna razprava v preteklosti, torej je bilo vsem omogočeno, da bi lahko sodelovali. Ta razlog za merjenje časa po mojem ni bil bistven in se strinjam, da to ni razlog, zaradi katerega nekoga ne vabiš več na odbor, so pa razlogi drugje. Gre za način komunikacije, ki je potekal na odboru.«

Aleš Primc
Aleš Primc © sestra Aleša

Politično zaletavo dejanje

Po besedah Franceta Cukjatija je na odbor vabljenih po 5 predstavnikov registriranih istospolnih partnerskih skupnosti, ki jih je v Sloveniji 30, in po 5 predstavnikov klasičnih zakonskih zvez, ki jih je v Sloveniji kakih 400.000.: »Ne samo predsednica odbora, celotna vlada in vladne stranke ne morejo skriti svojega negativnega, da ne rečem nestrpnega in diskriminatornega odnosa do vseh, ki zagovarjamo naravno družino in klasično zakonsko zvezo.« Odnos do istospolno usmerjenih je po njegovih besedah nenavadno uslužno prijazen, do predstavnikov naravne družine pa nenavadno strog in omejujoč. »Napoved predsednice, da v bodoče ne bo vabila predstavnika civilne iniciative za družino in pravice otrok, je po eni strani politično zaletavo dejanje, po drugi strani pa spontan odnos sedanje vladne politike do slovenskega naroda.«

Žaljivo za zagovornike družine

Alenka Jeraj je med drugim izpostavila, da predsednica odbora kljub predlogu stranke SDS na sejo ni hotela povabiti predstavnikov SAZU-ja, Komisije za zdravniško etiko in Vrhovnega državnega tožilstva. »Na vsak način nobeno omejevanje možnosti govora tako g. Primcu, kot komurkoli drugemu ne bi smelo biti samo v domeni predsednice. Torej ni prav, da se na tak način komunicira s civilno družbo, s predstavniki nekih skupin, ki želijo predstaviti svoja stališča.«

Tadeju Steguju, ki se je kot predstavnik Neokatehumenske skupnosti udeležil seje, pa se zdi odločitev predsednice žaljiva: »Mislim, da za je vse, ki nam družina matere, očeta in otrok predstavlja vrednoto, naravnost žaljivo, da Črnak Megličeva grozi predstavniku več kot 50 tisoč podpisnikov peticije za družino in pravice otrok, da ga ne bo več povabila na sejo. Zdi se, da bi želela ona v nadaljevanju k razpravi pustiti le tiste, ki trdijo, da je za otroka edino resnično dobro, da živi v lezbični skupnosti. Meni se takšen način vodenja seje zdi kršenje vseh demokratičnih standardov.«

 

Bolnišnica Gemelli (photo: Vatican Media) Bolnišnica Gemelli (photo: Vatican Media)

Najnovejše informacije o papeževem zdravstvenem stanju

Tiskovni urad Svetega sedeža je novinarjem posredoval sveže informacije o zdravstvenem stanju papeža Frančiška. Najnovejše preiskave so pokazale, da ima obojestransko pljučnico. To pomeni, da ima ...

Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik) Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik)

Kaj smo dobili namesto Urada za verske skupnosti?

Oktobra 2023 smo dobili v Sloveniji nov oziroma spremenjen Zakon o verski svobodi. Z njim je ugasnil Urad za verske skupnosti, ki je deloval v sklopu Ministrstva za kulturo. Zato je bilo Službi za ...

Pokop s krsto (photo: pexels) Pokop s krsto (photo: pexels)

Izšel zbornik: Za pravico do groba

Pogovor o krščanskem in islamskem pokopu, ki smo ga 15. januarja letos pripravili na našem radiu je prebudil številne izzive, poslušalcem pa se postavljajo tudi nova vprašanja. Marsikdo se je ...