Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Martin Nahtigal (foto: Rok Mihevc)
Martin Nahtigal | (foto: Rok Mihevc)

»K temu prispevajo napovedi in časovnice o reformah, ki jih ni na spregled.«

Slovenija | 28.03.2023, 07:39 Marcel Krek

Vlada Roberta Goloba dobiva vse več nasprotnikov. Tako vsaj kaže anketa, ki jo je za POP TV opravil inštitut Mediana. Najbolj priljubljena stranka sicer zaenkrat še ostaja Gibanje Svoboda, a tudi tej priljubljenost v anketah pada. Za ovratnik ji že diha največja opozicijska stranka SDS. V državni zbor bi se uvrstile še SD, Levica in NSi. Skoraj petina vprašanih je neopredeljena.

Trend padanja podpore vladi

41,5 odstotka vprašanih delo vlade podpira, dobrih 42 odstotkov pa njenega delovanja ne ocenjuje pozitivno, kažejo rezultati Medianine raziskave. Različne ankete sicer že dlje časa kažejo opazen trend padanja podpore, prvič pa se je torej zgodilo, da več sodelujočih v anketi, v kateri so vprašali 721 ljudi, delo vlade ocenjuje negativno.

Nahtigal: Tipičen trend

Po besedah novinarja RTV-ja in političnega komentatorja Martina Nahtigala gre za tipičen trend - podpora po volitvah nekaj časa narašča, nato zaupanje pada, kar je tipično za slovenskega volivca. Nahtigal dodaja, da je aktualna vlada ta proces še pospešila »z nekimi vehementnimi napovedmi in časovnicami o reformah, ki jih pa jih nikakor ni na spregled. Vidimo, da se stvari zamikajo celo v merilu ne mesecev, ampak tudi let. Namreč z inflacijo, z rastjo cen, tako energentov, kot hrane in tako naprej, si državljani želijo ali želimo nek premik, ki pa se očitno vedno bolj odmika.«

Kako bi desna sredina to lahko izkoristila?

Enako že dlje časa zaupanje izgublja tudi Gibanje Svoboda. V nedeljo objavljeni anketi je dobilo 23,5 odstotka podpore, SDS ima 22,8 odstotka. Bi desna sredina lahko to izkoristila? Nahtigal opozarja na nekaj drugega. »Namreč nikoli te ankete ne rešijo elementarnega problema, s katerim se sooča desna sredina že leta: kdo je tisti tretji partner, ki jim bo zagotovil večino, če bi ostale stranke dobile približno zgledne rezultat.«

"Slovenci imamo najraje politika, ki ga ne vidimo"

Še naprej pa največ zaupanja med posamezniki uživa poslanec SDS Anže Logar. Ta je svoj potencial pokazal v predsedniških volitvah, trenutno pa se tako medijsko kot politično v Državnem zboru ne izpostavlja. »Prvi njegov resni test bo, ko se bo ta, reciva temu, vtis spremenil v naslednji korak, ki ga bo naredil, če ga bo naredil, ko ga bo naredil. Tisto bo pa dejansko merilo, kajti takrat bo moral pokazati neko vsebino, neko ekipo, nek razvoj, če se uresničujejo neke napovedi o potencialno drugačni poti znotraj ali zunaj aktualne stranke, v kateri je. Kot rečeno, Slovenci imamo najraje politika, ki ga ne vidimo.«

V celoti mu lahko prisluhnete v posnetku pogovora ali v podkastu Peto kolo.

Slovenija
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...