Jože BartoljJože Bartolj
Andrej JermanAndrej Jerman
Rok MihevcRok Mihevc
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (foto: STA)
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. | (foto: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Slovenija | 16.05.2024, 12:47 Tanja Dominko

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska zaveza, Prebudimo Slovenijo, Vseposvojitev in Združeni ob lipi sprave. V

Začetek z zvonjenjem cerkvenih zvonov po vsej Sloveniji

Dogodek se bo začel z zvonjenjem cerkvenih zvonov po vsej Sloveniji, v spomin in v opomin na žrtve revolucije. Z molitvijo, z branjem njihovih imen, s prižiganjem sveč, s cvetjem z njihovih domačih travnikov, položenim pod farne križe, z umetniško besedo in glasbo.

Žrtve čakajo na naše sprejetje in priznanje

Po besedah enega od organizatorjev dr. Matije Ogrina, predsednika Nove slovenske zaveze, bo nocoj »predvsem poudarek na pietetnem spominjanju žrtev, njihovih usod, na to, kako so bila ta mlada življenja nasilno ugasnjena in da bi po tej plati pristopili k tisti strani src, ki je vsem skupna, da bi dosegli sočutje in razumevanje usod, da so to bili naši ljudje, domoljubni Slovenci, da jih moramo sprejeti, da žrtve čakajo na naše sprejetje in priznanje.«

Odnos do enega od totalitarizmov je pri nas drugačen kot do drugih dveh

Osrednji govornik bo dr. Mitja Ferenc, ki je na eni od novinarskih konferenc obudil tudi lanske občutke ob ukinitvi dneva spomina 17. maja, ko ga je šokiralo, da je ta vlada ta dan ukinila na dopisni seji prav med slovesnostjo, na kateri bi se svojci poklonili žrtvam in izpovedali svojo bolečino. "Takrat smo nekateri napisali izjavo za javnost in prosili vlado, naj v duhu humanizma in civilizacijskih standardov to odločitev premisli in ta dan znova uvede, pa se nič ni spremenilo. Če pogledam nazaj v teh 33 let demokracije, so bili vloženi številni napori za tranzicijsko pravičnost, a se mnogo stvari še vedno ni zgodilo. Zato lahko mirno rečemo, da je odnos do enega od totalitarizmov pri nas drugačen kot do drugih dveh.«

Da družba diha z obema kriloma pljuč

Spregovorili bodo med drugimi Vlasta Doležal Rus, dr. Matija Ogrin, Alexander Jerman, dr. Helena Jaklitsch in Jože Kurinčič, dr. Janez Juhant in Romana Bider, nastopili bodo glasbeniki Marta Močnik, Lucas Osterc Somoza, Fran Matić in oktet Deseti brat. Naši pobiti ne smejo ostati pozabljeni, je ena od osnovnih misli. In da se nekoč udejanji tudi pravica do groba, kot je v pogovoru za naš radio dejal zgodovinar dr. Jože Možina. »S tem negovanjem tradicije, da se pokoplje umrlega in se da možnost, da se svojci potem njemu poklonijo, s tem vsi pridobimo. To ne koristi levim ali desnim, ampak koristi vsem. Pripomore k strpnosti in k temu, da neka družba diha z obema kriloma pljuč in deluje bolj enotno, ker je to za državo in za skupnost, vse nas, veliko bolje.«

Slovenija
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...