Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Bog, presežno, človek (foto: Unsplash)
Bog, presežno, človek | (foto: Unsplash)

Teologija poskuša Boga prevajati v jezik sodobnega človeka

Sociala | 13.01.2020, 09:31 Rok Mihevc Tanja Dominko

Kako na izzive časa odgovarja Teološka fakulteta, smo se spraševali v tokratni Svetovalnici. Dr. Tomaž Erzar in dr. Tadej Stegu sta med drugim predstavila program fakultete, ki že dolgo časa v svojem študiju ne prinaša le teologije, ampak tudi številna znanja in poklice, ki so v današnjem času še kako potrebni, saj so v prvi vrsti namenjeni sočloveku.

Človek ima v današnjem svetu celo vrsto izzivov. Hitro, uspešno, na vrh, bogastvo, zaslužek, lepota, vse to kriči z vsakega plakata, novice, oddaje, filma ... Človek danes velikokrat pade pod težo bremen in išče pomoč, je vse bolj osamljen in izoliran. Teološka fakulteta s svojimi programi pomaga pri oblikovanju posameznikov, ki današnjemu človeku lahko nudijo pomoč. Prinaša tako programe psihoterapije, družinske terapije kot tudi človekoljubnega in karitativnega dela.

Koliko duh časa vpliva na sodobnega človeka?

Tomaž Erzar: »Zelo vpliva. Najbolj to vidimo pri mladih. Ta generacija je praktično ostala brez prihodnosti. Po eni strani čutijo strašen pritisk, naj čimprej vstopijo v to tekmo in dirko uspešnosti, po drugi strani pa prostora za njih v tej dirki ni, saj so ta mesta že zasedle starejše generacije. Mladi se praktično ne morejo vključiti v to driko, tudi če bi se hoteli, to pa pri njih potem povzroča frustracije. Zato mi na Teološki fakulteti prav tem mladim ponujamo okno ali drugačno razumevanje te dirke, možnost, da hkrati razumejo, kam ta svet drvi, po drugi strani pa najdejo otoček varnosti in zaupanj vase, od koder bodo lažje razumeli in se vključevali v svet.«

Dr. Tomaž Erzar in dr. Tadej Stegu
Dr. Tomaž Erzar in dr. Tadej Stegu © Rok Mihevc

Tadej Stegu: »Zanimivo se mi zdi, da študentje naše fakultete kmalu zaznajo, da tudi v samem študiju s profesorji in programom lahko lažje odkrivajo odgovore na vsakdanje življenjske izzive. Odkrivajo, da teologija ni samo moralno življenje, ampak so predvsem odnosi. Mi Boga odkrivamo v bližnjem. Teologija poskuša prevajati to izkušnjo Boga v jezik sodobnega človeka. Velikokrat je težava v tem, da o Bogu ne znamo več govoriti v besednjaku, ki bi bil blizu sodobnemu človeku. Vprašanja človeškega bivanja so temeljna človeška vprašanja, študij teologije pa pomaga iskati odgovore. Kakšno pot naj izberem, katerim vrednotam naj dam prednost? To, kar odlikuje naše študente je to, da na človeka gledajo celostno. Da znajo odpirati pogled človeka tudi v presežno, ki pa se zdi, da je v današnjem svetu spregledan.«

O odnosih, osamljenosti, ranjenosti in programu Teološke fakultete pa v posnetku oddaje.

Sociala, Svetovalnica, Duhovnost
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.