Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Dolina (foto: Župnija Dolina)
Dolina | (foto: Župnija Dolina)

Vrnitev zvonjenja v Dolino pri Trstu

Cerkev po svetu | 25.04.2024, 15:03 Marta Jerebič

Zvonovi v Dolini pri Trstu bodo po dveh letih znova zadoneli. Spomnimo: Tržaško sodišče je januarja leta 2022 ugodilo šestim vaščanom, ki so se z ovadbo pritožili nad preglasnim in prepogostim zvonjenjem, ter zapečatilo zvonove. Mesec pozneje jih je sicer odpečatilo, vendar so bile omejitve iz sodne odredbe takšne, da jih je bilo župniji nemogoče spoštovati. Za veliko noč leta 2022 so zadoneli, a so bili kmalu zatem zaradi nove ovadbe 15 vaščanov znova zapečateni. A na drugi strani so se začeli množično zbirati podpisi pod peticijo za vrnitev zvonjenja v kraj. Do tega bo zdaj naposled le prišlo. Slovesnost bo v nedeljo popoldne.

Članica župnijskega sveta in tiskovna predstavnica ob slovesnosti vrnitve zvonjenja Ester Kočevar je v pogovoru za naš radio pojasnila, da se je celotna afera začela maja 2019, ko je pastoralno življenje v dolinski župniji po škofovi prošnji prevzela energična skupina župljanov, ki je skupnosti pokazala, da župnija ni izumrla in da še živi. Zvrstilo se je tudi veliko lepih verskih in kulturnih dogodkov, ki so napolnili dolinsko cerkev.

Kako so se začeli pritiski?

»Najbolj glasen utrip naše župnije pa so bili vsekakor zvonovi. Nekateri so si nato začeli izmišljati, da je župnik čez noč zamenjal zvon v zvoniku - pomislite, celo 6 ton je težak, - in namestil večji zvon, da bi bilo zvonjenje glasnejše z namenom, da bi se motilo in dražilo ljudi. Naenkrat so se razlegale tudi govorice, da je preveč zvonjenja, da ura bije preveč, kot da bi en dan imel 48 ur in da bi vsak dan bile slovesne nedeljske maše. Ob vsakem pogrebu in slovesnosti ob poroki je župnik dobival klice bivšega načelnika orožnikov, ki ga je neobičajno spraševal za razlog zvonjenja. Začeli so se tudi pritiski. Skupina domačinov, ki ne zahaja v cerkev, je zbrala peščico podpisov, podali so ovadbe v orožniški kasarni, ki stoji samo 16 metrov daleč od zvonika. V ovadbi pa je napisano, da zvonovi motijo večino prebivalcev. Nikoli ne bom pozabila 11. januarja 2022, ko so okoli poldneva sodne oblasti prišle in zapečatile zvonove. To je bil najbolj žalosten dan za vso našo skupnost.«

Poroke in pogrebi brez zvonjenja

Od takrat ni bilo zvonjenja za tri velike noči, tri božiče, 33 pogrebov, 7 porok, 9 krstov, 3 žegnanja in vse druge redne obrede.

Zvonjenje po konkordatu izključno v pristojnosti Cerkve

Sodišče je pozneje ugotovilo, da predstavljeni dokazi ne držijo, poleg tega pa je po konkordatu med Italijo in Svetim sedežem iz leta 1984 vsa oblast nad cerkvenimi zvonovi in zvonjenjem prepuščena izključno cerkvenim oblastem. »Pozornost Vatikana je bila zelo velika in se seveda zahvaljujemo vsem tistim, ki so nam pomagali, da smo prišli do ponovnega zvonjenja,« je še povedala Ester Kočevar.

Za vrnitev zvonjenja 700 prebivalcev

Na vprašanje o tem, kakšen razdor je afera povzročila med vaščani pa je dejala: »Dolina šteje 900 prebivalcev, skoraj 700 polnoletnih prebivalcev se je s podpisom peticije zavzelo za vrnitev zvonjenja. V Dolini delamo vse, da bi se udejanjila umirjenost in da bi se to dejanje zaključilo enkrat za vedno.«

Vrnitev zvonjenja v Dolino
Vrnitev zvonjenja v Dolino


Cerkev po svetu
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...