Jure SešekJure Sešek
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Slovenik (foto: http://sloveno.blogspot.com/)
Slovenik | (foto: http://sloveno.blogspot.com/)

61 let papeškega zavoda Slovenik

Spominjamo se | 22.11.2021, 11:01 Tone Gorjup

22. novembra 1960 je bil v Rimu ustanovljen slovenski zavod - Slovenik. To se je zgodilo z dekretom papeža Janeza XXIII. Pavel VI. je ustanovo 19. junija 1973 povzdignil v papeški zavod.

V Sloveniku so prebivali številni slovenski duhovniki, ki so bili v Rimu na študiju. Tja zahajajo tudi slovenski romarji iz domovine in izseljenstva med svojim obiskom večnega mesta. Papeški slovenski zavod je obenem slovenska župnija za rojake, ki živijo v Rimu in okolici.

O njegovem namenu je nadškof Jožef Pogačnik pri njegovem blagoslovu leta 1973 dejal: »Slovenik je slovenska ustanova, ustanova za Slovence, za njih duhovno kulturo in duhovni blagor. To je njegov svojski namen. Zato je bil ustanovljen z darovi in žrtvami, ki so iz večine kakor dar skromne vdove. Od malega je dala po malem in to je bilo veliko, več kot so prispevki velikih. V te duhovne namene naj Slovenik služi!«

22. novembra 1850 se je v Ljubljani rodil etnolog in biolog Jožef Stussiner. Po njem imenujejo več vrst hroščev, mehkužcev in pajkovcev, ki jih je odkril pri nas.

Na današnji dan 1881 se je v Kamniku rodila igralka, režiserka in pedagoginja Marija Vera. Že leta 1913 je kot prva Slovenka nastopila v nemem filmu.

22. novembra 1914 se je na Vrhniki rodil pisatelj, urednik in duhovnik France Kunstelj. V duhovnika posvečen je bil v prvih mesecih vojne. Kot kaplan je služboval v Mirni na Dolenjskem, leta 1943 pa postal vojni kurat. Ob koncu vojne se je umaknil na Koroško in bil vrnjen. V juniju 1945 so ga ubili v teharskem taborišču. Na Vrhniki je urejal študentsko glasilo Močilnik, v semenišču pa rokopisni list Mlada setev. Za tisk je pripravil zbirko črtic in novel, ki so izšle šele 30 let po njegovi smrti v Argentini.

Na današnji dan 1956 so se začele olimpijske igre v Melbournu. Med tekmovalci iz Slovenije sta bili metalki krogle Milena Usenik, ki je bila deveta, in Nada Kotlušek, ki se je uvrstila tik za njo. Slednja se z iger ni več vrnila v domovino.

Spominjamo se
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...